Fizjoterapia po mastektomii – jak może pomóc osteopata?

Fizjoterapia po mastektomii – co warto wiedzieć?

Mastektomia to termin medyczny odnoszący się do chirurgicznego usunięcia jednej lub obu piersi, w całości lub częściowo. Często w przypadku nowotworów operacja obejmuje także usunięcie węzłów chłonnych znajdujących się pod pachami. Jest to bardzo poważna operacja, a rekonwalescencja obejmuje nie tylko gojenie się rany pooperacyjnej. Kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania po operacji jest jak najszybsze podjęcie fizjoterapii, która pozwoli uniknąć lub uporać się z różnego rodzaju powikłaniami i dolegliwościami pooperacyjnymi. W tym celu należy udać się do fizjoterapeuty, a najlepiej takiego, który jest również osteopatą. W czym fizjoterapeuta/osteopata może pomóc?

Fizjoterapia po mastektomii na obrzęk limfatyczny

Po operacji, nawet jeśli minęło od niej już sporo czasu, nadal może pojawiać się u ciebie obrzęk limfatyczny. „Szczególnie dokuczliwy jest on wtedy, gdy zostały usunięte węzły chłonne. Obserwuje się wówczas zwiększenie obwodu ręki w ciągu dnia lub podczas aktywności fizycznej, a nawet przy zwykłym funkcjonowaniu” – mówi Rafał Raczewski, fizjoterapeuta i osteopata.

Wyróżnione: Obrzęk limfatyczny – objawy:

Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy jak:

 • Powiększenie obwodu ręki,
 • Ból, obrzmienie ręki,
 • Obrzęk, który utrzymuje się nawet po naciśnięciu skóry,
 • Uczucie napięcia skóry.

To oznacza, że dochodzi u Ciebie do obrzęku limfatycznego. W tym przypadku fizjoterapia i terapia osteopatyczna może przynieść ulgę!

Dlaczego po mastektomii tworzy się obrzęk limfatyczny?

Rolą węzłów chłonnych jest przyjmowanie limfy, czyli płynów ustrojowych i prowadzenie ich do głównych spływów czyli do tzw. kątów żylnych, które znajdują się w okolicy obojczyków. W przypadku usunięcia węzłów chłonnych, limfa musi znaleźć sobie okrężną drogę, wykorzystując w tym celu mniejsze naczynia, co prowadzi do obrzęków i zastojów. Rolą fizjoterapeuty i osteopaty jest praca z tkankami mająca na celu udrożnienie naczyń i usunięcie powstałych obrzęków. Niestety, ale problem ten może nawracać, dlatego czasami potrzebne są regularne zabiegi. Jednak dobrze przeprowadzona terapia przyniesie ci ulgę i poprawi funkcjonowanie ręki.

Blizna i fizjoterapia po mastektomii

Mastektomia jest operacją po której zostaje rozległa blizna. Jest ona często powodem licznych dolegliwości, takich jak na przykład:

 • Ograniczenie ruchomości ręki,
 • Ciągnięcie w obrębie blizny,
 • Bóle w obrębie szyi, barków, powstałe na skutek chęci chronienia miejsca po operacji.

„Praca z blizną jest jednym z podstawowych elementów fizjoterapii po mastektomii. Blizna powoduje dolegliwości, ponieważ tkanka bliznowata jest zbudowana z innego typu kolagenu. Jest on znacznie mniej podatny na obciążanie i rozciąganie, przez to tkanka nie jest elastyczna. Pacjentki często skarżą się na znaczne ograniczenie ruchomości ręki i ciągnięcie w obrębie blizny. Na szczęście tutaj bardzo skuteczna jest odpowiednio wcześnie podjęta fizjoterapia oraz terapia osteopatyczna.” – mówi Rafał Raczewski, fizjoterapeuta i osteopata.

Pamiętaj, że proces przebudowy blizny trwa kilka, a czasami nawet kilkanaście miesięcy. Podczas terapii sprawdzana i przywracana jest ruchomość i elastyczność tkanek, a także ruch płynów i limfy wokół. Pamiętaj, że im wcześniej zjawisz się u fizjoterapeuty i osteopaty, tym więcej będzie miał on możliwości jej uelastycznienia. Nawet jeśli od operacji nie minęło dużo czasu, nie musisz obawiać się wizyty u terapeuty. Ze świeżą blizną pooperacyjną także można pracować – nawet jeśli nie bezpośrednio na niej, to w najbliższych okolicach. Dodatkowo terapeuta pokaże ci, w jaki sposób sama możesz wpływać na bliznę i ją mobilizować, aby uzyskać maksymalną elastyczność i poprawić jakość tkanki bliznowatej.

Z gabinetu osteopaty – przypadek pacjentki

Do mojego gabinetu zgłosiła się 50-letnia nauczycielka miesiąc po usunięciu piersi z powodu nowotworu. Skarżyła się na problem z ograniczoną ruchomością i osłabieniem ręki. Pacjentka nie mogła unosić rąk nad głowę, co utrudniało np. mycie włosów lub sięganie po przedmioty z wyższych półek.

W trakcie terapii skupiłem się na poprawie funkcjonowania ręki oraz poprawie kondycji organizmu po operacji.

 • Na pierwszej wizycie pracowałem z blizną po operacji, ręką, klatką piersiową i szyją. Na końcu spotkania pacjentka mogła podnieść całkowicie rękę do przodem góry, kiedy podnosiła bokiem pojawiało się nieprzyjemne ciągnięcie. Dodatkowo poprawiła się sylwetka (pacjentka mogła się całkowicie wyprostować).
 • Na drugiej wizycie pracowałem ze stawami łączącymi żebra z mostkiem i kręgosłupa oraz układem limfatycznym. W efekcie wróciła siła w ręce i pacjentka nie odczuwała żadnego dyskomfortu przy jej unoszeniu.

Stara blizna po mastektomii – rehabilitacja i fizjoterapia

Jak już zostało napisane, najlepsze efekty osiąga się pracując ze świeżą blizną. Jednak wiele pacjentek, które przeszły operacje kilka, a nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu także skarży się na dolegliwości z nią związane. W ich przypadku także sprawdzi się fizjoterapia po mastektomii, ponieważ fizjoterapeuta i osteopata mogą pracować także ze starą blizną i starać się poprawić jej elastyczność. Dodatkowo zadbają także o redukcję napięć powstałych przez te lata w jej obrębie. Takie działania pozwalają zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz poprawiają jakość życia po mastektomii.

Wyróżnione: Pamiętaj, że na fizjoterapię po mastektomii nigdy nie jest za późno! Nawet ze starą blizną można zrobić wiele, żeby poprawić komfort życia.

Fizjoterapia po mastektomii a redukcja bólu

Praca z pacjentką po mastektomii nie polega wyłącznie na terapii blizny czy okolic. Mastektomia, jak każda poważna operacja powoduje szereg zmian w ciele.

 • Tkanki są podrażnione, drażliwe,
 • Przerwane zostają nerwy,
 • Pojawiają się napięcia wynikające z przyjmowania postawy chroniącej miejsce po operacji.

Może to powodować u ciebie dolegliwości bólowe, które, nieleczone, nabiorą przewlekłego charakteru.

Co to jest postawa chroniąca?

Nawet jeśli tego nie czujesz to nieświadomie chronisz miejsce po operacji. Powoduje to przesunięcie i obniżenie się barku (lub barków) do przodu oraz napięcie mięśni szkieletowych. Jest to odruch, nad którym trudno zapanować, a może on powodować dolegliwości bólowe i napięciowe w obrębie szyi, pleców, rąk. Dodatkowo  długotrwałe napięcie przyczynia się do powstawania między innymi bólów migrenowych, problemów ze snem i może znacznie obniżyć komfort życia.

Na skutek utrwalania się złej postawy może dojść do kompresji nerwów i naczyń. Jeśli pomiędzy różnymi strukturami np. mięśniowo–powięziowymi lub kostnymi przebiega nerw to sztywność i napięcie powodują jego uciskanie i ból. Co może poradzić na to fizjoterapeuta i osteopata?

 

Kiedy i gdzie zgłosić się na rehabilitację po mastektomii?

Na fizjoterapię po mastektomii można zgłosić się już bezpośrednio po operacji. Nie ma jednak terminu ostatecznego, po którym nie warto już szukać pomocy. Nawet jeśli od twojej operacji minęło wiele lat możesz zgłosić się do nas, a nasz fizjoterapeuta i osteopata wybierze najlepszą dla ciebie formę terapii. Co może zrobić dla ciebie fizjoterapeuta i osteopata Rafał Raczewski?

 • Usunięcie napięć bądź wzorców napięć, które najbardziej wpływają na Twoje zdrowie.
 • Praca z blizną oraz jej okolicami, czyli tkankami będącymi pod jej wpływem (np. powięź piersiowa) w celu przywrócenia ruchomości i siły ręki.
 • Terapia obrzęków limfatycznych po usunięciu węzłów chłonnych, drenaż, praca z głównymi pniami limfatycznymi w celu usunięcia zastojów.

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania – zadzwoń. 

 

 

Rafał raczewki osteopataRafał Raczewski to osteopata i magister fizjoterapii, właściciel FOR Clinic w Poznaniu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami z różnymi schorzeniami – od bólów mięśniowych przez problemy z układem pokarmowym aż po choroby przewlekłe. Ukończył kilkadziesiąt szkoleń z zakresu pracy z narządami wewnętrznymi, płynami, układem nerwowym, naczyniowym, psychosomatyką, endokrynologią i immunologią.

Osteopatia dziecięca – czy warto pójść na wizytę z niemowlakiem?

Osteopatia dziecięca zyskuje w ostatnich latach coraz więcej zwolenników. Osteopata dziecięcy specjalizuje się w całościowym postrzeganiu organizmu maluszka i jest w stanie pomóc w jego prawidłowym rozwoju. Co to oznacza? Przede wszystkim odpowiednią diagnostykę maleństwa, rozpoznanie ewentualnych problemów, nadmiernych napięć i pomoc w ich niwelowaniu. Do osteopaty dziecięcego możemy przyjść na każdym etapie rozwoju – chociażby z problemem płaskostopia, skoliozy czy zaparć u starszaków. Jednak do specjalisty warto zgłosić się również z najmłodszymi dziećmi – noworodkami czy niemowlakami.

Read More

Ból szyi po wypadku, ból głowy po wypadku – rehabilitacja po wypadku

Rehabilitacja po wypadku to temat, którego nie powinno się zaniedbać. Wypadek często wiąże się z urazami. Niektóre są na tyle poważne, że wymagają natychmiastowej pomocy i później długiej rehabilitacji. Jednak nawet po lżejszych wypadkach może pojawić się ból szyi, bóle głowy… pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że nawet niewielka stłuczka, która z pozoru nie spowodowała żadnych obrażeń, może być przyczyną pojawiających się później bólów i dolegliwości. Rehabilitacja po wypadku a wizyta o fizjoterapeuty i osteopaty – w czym może pomóc? Na pytania odpowiada Rafał Raczewski – fizjoterapeuta i osteopata.

Read More

Jakie ćwiczenia w ciąży? Najlepiej z fizjoterapeutą!

Jakie ćwiczenia w ciąży  powinna wykonywać kobieta? I dlaczego w ogóle powinna ćwiczyć? Przyjęło się, że ćwiczenia w ciąży mają za zadanie przede wszystkim pomóc utrzymać prawidłową wagę i umożliwić szybszą stratę kilogramów w po ciąży. Tymczasem ćwiczenia w ciąży to podstawa, aby przygotować ciało do porodu oraz zminimalizować ryzyko ciążowych powikłań. Niestety, samodzielne ćwiczenie lub aktywność na siłowni to zdecydowanie za mało. Jak ćwiczyć w ciąży? Na pytania odpowiada fizjoterapeutka Paulina Gorwa.

Read More

Osteopata – polecany specjalista od zadań specjalnych.

Osteopata to człowiek, który ma bardzo szeroką wiedzę na tema ludzkiego ciała. Nie specjalizuje się w pracy z jednym narządem czy układem, ale patrzy całościowo na pacjenta. Jest to konieczne, ponieważ wszystkie narządy i tkanki są w naszym ciele połączone i wpływając na jedną ostaopata może zmienić np. napięcia w zupełnie innym miejscu ciała. Czy to nie dziwne, że zgłaszając się do osteopaty np. z bólami głowy zacznie on pracę od przepony czy nawet stóp? Dlaczego osteopata może pomóc tam, gdzie lekarz wydaje się bezsilny, a terapia u osteopaty może być doskonałym uzupełnieniem leczenia i rehabilitacji? Na te pytanie odpowiada Rafał Raczewski, właściciel For Clinic w Poznaniu.

Read More

Płaskostopie u dziecka i dorosłego – profilaktyka i leczenie

Skąd się bierze płaskostopie u dziecka?

Wokół płaskostopia krąży wiele mitów: np. że dotyka wyłącznie dzieci i że problem dotyczy wyłącznie stóp. Faktem jest, że pierwszą profilaktyką powinna być prawidłowa pielęgnacja i wspieranie, a nie przyspieszanie rozwoju dziecka. . Słabe mięśnie tułowia nieprawidłowo przenoszą napięcia na nogi, co z kolei przekłada się na wady stóp. Działa to tez w drugą stronę, czyli wady stóp przyczyniają się do rozwoju wad postawy.

Read More

Ból szyi – przyczyny i leczenie. Osteopata może pomóc!

Ból szyi to jeden z najczęstszych problemów z którymi ludzie zgłaszają się do osteopaty. Dlaczego? Ponieważ ból szyi najczęściej nie ma jednej przyczyny. Często pacjenci są po wizytach u lekarzy i ortopedów, mają wykonane prześwietlenia i badania, a przyczyna bólu nadal nie jest znana. Dlaczego może boleć szyja?

Dlaczego boli mnie szyja? Ból szyi może mieć wiele źródeł!

Kiedy budzimy się rano z obolałym karkiem najczęściej zrzucamy to na złą pozycję podczas snu. Podobnie jest jeśli szyja boli nad pod koniec dnia, po całym dniu spędzonym np. na pracy przy komputerze. Może to świadczyć i nieprawidłowej pozycji podczas pracy przy biurku lub podczas np. prowadzenia samochodu. Jeśli ból przytrafia się incydentalnie, a kilka ćwiczeń rozciągających pozwala się go pozbyć to nie ma powodów do niepokoju. Najczęściej jednak pacjenci skarżą się na przewlekłe bóle szyi i karku, które utrudniają funkcjonowanie i zmuszają ich do stosowania tabletek przeciwbólowych. Wówczas warto poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy i ją zlikwidować.

Najczęstsze przyczyny bólu szyi to:

 • Stany zwyrodnieniowe kręgosłupa: powinny być widoczne na zdjęciu RTG.
 • Przeciążenie: spowodowane np. nadmiernym wysiłkiem fizycznym, nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń podczas treningów.
 • Nieprawidłowe lub nadmierne napięcia mięśni spowodowane stresem lub niewłaściwą pozycją w pracy.
 • Asymetrie np. w trzymaniu głowy. Mało osób zdaje sobie sprawę, że np. noszenie torebki na jednym ramieniu może powodować powstawanie nawykowego przegięcia głowy i asymetryczne napięcie mięśni.
 • Stany zapalne w obrębie tkanek miękkich lub twardych.

Ból szyi – nie lekceważ, nie lecz się sam!

Przewlekły lub nawracający ból szyi zawsze powinien być impulsem do diagnostyki. Smarowanie bolącego miejsca żelami i zażywanie tabletek przeciwbólowych to maskowanie rzeczywistego problemu. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza, który zleci podstawowe badania jak np. zdjęcie RTG. Należy także odwiedzić ostaopatę, który sprawdzi, czy w ciele nie ma napięć i asymetrii. Ból szyi może powiem wynikać nie tylko ze zmian w samym obrębie szyi czy karku, ale być także konsekwencją napięć w obrębie czaski czy innych partii ciała. Osteopata ocenia stan całego pacjenta, a nie skupia się wyłącznie na odcinku szyjnym. Jeśli zostało wykonane wcześniej zdjęcie RTG warto zabrać je ze sobą na wizytę.

Ból szyi – ćwiczenia

Odpowiednia aktywność fizyczna może pomóc na ból szyi oraz stanowi dobrą profilaktykę. Jeśli pracujesz dużo przy komputerze albo długo prowadzisz samochód pamiętaj o prawidłowej pozycji, a także regularnym wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i rozluźniających. Osteopata powinien pokazać Ci zestawy ćwiczeń dla ciebie.

 

 

Rafał Raczewski, osteopata Poznań, współwłaściciel For Clinic, dyplomowany fizjoterapeuta. Uczestnik licznych szkoleń z zakresu manipulacji trzewnych, terapii cranio-sacralnej, manipulacji powięzi i innych.
Rafał Raczewski, osteopata Poznań, współwłaściciel For Clinic, dyplomowany fizjoterapeuta. Uczestnik licznych szkoleń z zakresu manipulacji trzewnych, terapii cranio-sacralnej, manipulacji powięzi i innych.

Osteopatia i fizjoterapia w ciąży – po co i dla kogo?

Osteopatia i fizjoterapia w ciąży – czy może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka powikłań okołoporodowych? Aktywny tryb życia warto prowadzić zawsze, ale nie oszukujmy się, że większość osób potrzebuje silnej motywacji, żeby zacząć regularnie ćwiczyć i dbać o swoją kondycję. W aspekcie ciąży kwestia pięknej figury jest raczej drugorzędna, aczkolwiek wysportowane kobiety szybciej odzyskują figurę sprzed ciąży. Przygotowania do ciąży i sama ciąża może być dobrą motywacją, żeby intensywniej pomyśleć o swoim ciele, ale nie w kontekście jego urody, tylko funkcji jaką będzie musiało spełnić. Siła mięśni, wytrzymałość, dobra kondycja i stabilizacja to elementy, które można wypracować, a które na pewno przełożą się na ciążę i poród. Wiele kobiet, doskonale przygotowanych teoretycznie do porodu, nieźle znoszących ból „poległo” nie ze względu na komplikacje, ale właśnie brak siły. Jak osteopata i fizjoterapeuta może pomóc w przygotowaniach do porodu?

Read More

Skolioza u dziecka – diagnostyka i leczenie?

Skolioza jest jedną z najczęstszych wad postawy u dzieci. Pojawić się nagle i w dowolnym wieku, ale także towarzyszyć dziecku od początku życia np. na skutek powikłań okołoporodowych. Skolioza często mylnie nazywana jest skrzywieniem bocznym, jednak w rzeczywistości problem jest bardziej skomplikowany. Najczęściej skolioza jest wykrywana przy okazji badań okresowych lub np. w przedszkolu. Niestety, często jest już ona dość zaawansowana. Dlatego warto udać się z dzieckiem na wizytę do fizjoterapeuty, który oceni czy dziecko ma skoliozę i ewentualnie zaleci odpowiednią terapię.

Read More

Fizjoterapia dzieci – kiedy warto udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty?

Fizjoterapia dzieci to szeroka dziecina. Najpopularniejszą dolegliwością z którą rodzice zgłaszaj się do fizjoterapeuty są wady postawy: garbienie się, płaskostopie, koślawość kolan. Dziecko najczęściej kierowane jest przez pediatrę po badaniach okresowych lub po badaniach przesiewowych w przedszkolu lub w szkole. Dlaczego warto jak najszybciej rozpocząć pracę z fizjoterapeutą?

Read More