Osteopata – kim jest i kiedy może pomóc – opowiada Rafał Raczewski, osteopata dziecięcy, Poznań, For Clinic.

Osteopata dziecięcy to specjalizacja w której ogromne znaczenie ma nie tylko wykształcenie, ale tez podejście do dzieci oraz doświadczenie. „Praca jako osteopata dziecięcy jest wyzwaniem, ale daje także dużą satysfakcję” – mówi Rafał Raczewski, osteopata z Poznania. „Wymaga nie tylko ukończenia studiów i licznych kursów, ale także zdobycia zaufania rodzica oraz chęci pracy z małym pacjentem. Pracuję z dziećmi w różnym wieku – od noworodków po dzieci w wieku szkolnym. Każde dziecko ma inny problem i wymaga bardzo indywidualnego podejścia” – uzupełnia.

Osteopata dziecięcy jest jednocześnie fizjoterapeutą lub lekarzem. Taki zestaw wiedzy i umiejętności gwarantuje kompleksowe podejście do pacjenta. Fizjoterapia kojarzy się przede wszystkim z pracą z dzieckiem wymagającym przywrócenia sprawności czy z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Osteopata dziecięcy pracuje szerzej niż fizjoterapeuta, wykorzystując techniki i metody pracy z ciałem z obu tych dziedzin. Dlatego rodzice mogą zgłaszać się z bardzo szerokim spektrum problemów, które często traktowane są jaki „normalne”, ale mogą utrudniać funkcjonowanie czy wpływać na późniejszy rozwój.

„Jeśli ktoś mówi rodzicowi, który pyta o metody na kolkę u dziecka, że trzeba przeczekać to ja mam zupełnie inne podejście. Nawet, jeśli problem wydaje się, że jest fizjologiczny jak np. kolka u niemowlęcia czy asymetria  noworodka to nie oznacza, że nie można pomóc dziecku, ale też sobie. Spokojniejsze dziecko, które nie cierpi z powodu kolki to także mniej stresu dla rodzica. – Tłumaczy Rafał Raczewski, osteopata dziecięcy, Poznań, For Clinic.

Osteopata dziecięcy – kiedy iść z dzieckiem do osteopaty?

Najczęściej rodzice szukają pomocy pomocy u specjalisty jakim jest osteopata dziecięcy z takimi problemami jak między innymi:

  • Kolka – osteopata jest w stanie pracując różnymi technikami usprawnić działanie układu pokarmowego, zminimalizować ryzyko gromadzenia się gazów.
  • Refluks u niemowlaka – osteopata dziecięcy pracując technikami wisceralnymi może pomóc jeśli występuje nadmierne ulewanie. Ulewanie u niemowlaka jest zjawiskiem fizjologicznym, wynikającym z niedojrzałości układu pokarmowego. Niedomykanie zastawki między przełykiem a żołądkiem powinno zacząć mijać po około 6 miesiącu. Problem jakim jest refluks u niemowlaka zaczyna zanikać wraz z tym, że dziecko coraz częściej przyjmuje pozycję pionową, zaczyna spożywać stałe pokarmy, a jego układ trawienny dojrzewa. Jednak u niektórych niemowląt refluks jest nasilony, co może niepokoić rodziców. Nadmierne ulewanie u niemowlaka też jest wskazaniem do wizyty u osteopaty.
  • Asymetria u niemowlaka. Fizjoterapia i osteopatia jest jedną z najbardziej skutecznych metod rehabilitacji w przypadku kiedy nadmiernie lub za długo dziecko przechyla się na jedną stronę.

„Warto podkreślić, że zarówno asymetria u niemowlaka, kolka, czy refluks u dziecka bardzo często są traktowane jako standardowa dolegliowość. Jednak rodzicowi często trudno to ocenić, a wczesna interwencja terapeutyczna np. osteopatia niemowlaka może przynieść nie tylko ulgę, ale także stanowić element profilaktyki i wczesnej interwencji.” – mówi Rafał Raczewski, osteopata dziecięcy, Poznań, For Clinic.”

W pracy jako osteopata dziecięcy stosowane są różne techniki i metody. Jak przebiega wizyta, czy terapia u osteopaty boli i czy dziecko będzie czuło dyskomfort?

Poznań – Osteopatia dziecięca – jak wygląda wizyta w For Clinic

Znalezienie dobrego specjalisty jakim jest osteopata dziecięcy to wyzwanie. Rodzice często mają wiele pytań przed wizytą. Warto odpowiedzieć na kilka z nich, żeby lepiej wiedzieć co czeka ciebie i dziecko w gabinecie osteopaty.

  1. Czy każdy osteopata ma uprawnienia, żeby pracować z dziećmi?

Osteopatia jest dziedziną nauki łączącej zakres wiedzy medycznej z różnych obszarów. Wykwalifikowany osteopata to taki, który ukończył nie tylko studia fizjoterapeutyczne, ale także pełne, 5-letnie szkolenie na kierunku osteopatia. Taki zakres jest podstawowy, żeby w ogóle móc pracować jako osteopata dziecięcy i dorosłych. Kolejnym ważnym wyznacznikiem są ukończone kursy i szkolenia. W przypadku pracy z dziećmi istotne są takie jak:  terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia wisceralna czy ostopatia biodynamiczna.

„Podobnie jak w przypadku fizjoterapii, każdy osteopata ma uprawnienia, żeby pracować z małymi pacjentami, jednak wybierając szkolenia i kursy specjalista sam decyduje w jakim kierunku najbardziej chce się specjalizować” – mówi Rafał Raczewski, osteopata, Poznań, For Clinic. „Osteopatia dziecięca wymaga cierpliwości, dużego wyczucia. To praca zarówno z dzieckiem jak i rodzicem. Dlatego oprócz fachowej wiedzy i doświadczenia ważne są też umiejętności komunikacyjne oraz cierpliwość” – dodaje.

  1. Czy osteopatia działa? Kiedy widać efekty terapii u osteopaty?

Skuteczność osteopatii potwierdzona jest w licznych badaniach naukowych. Jest to bardzo szeroka i trudna dziedzina wiedzy, dlatego skuteczność terapii i efekty są zależne także od tego do jakiego specjalisty się udamy. „Wiele osób pyta jak wiele będzie potrzeba spotkań i kiedy będą pierwsze efekty”. W przypadku dziedziny jaką jest osteopatia dziecięca bardzo często pierwsze zmiany np. polepszenie snu, mniejsze dolegliwości związane z kolką są już widoczne po pierwszej wizycie. Jednak ostateczna liczba wizyt zależy od problemu z jakim zmaga się dziecko. Praca nad takim tematem jakim jest asymetria u noworodka czasami wymaga większej ilości czasu i pracy rodzica w domu” – mówi Rafał Raczewski, osteopata, Poznań, For Clinic.

  1. Czy terapia u osteopaty boli?

Techniki, które stosuje osteopata nie są bolesne dla dziecka. Często zdarza się, że podczas terapii dziecko uspokaja się, a nawet zasypia. Osteopata dziecięcy powinien informować rodzica co zamierza zrobić i jakie techniki zastosować – mówi Rafał Raczewski, osteopata, Poznań. – Poza tym w czasie terapii osteopata powinien dawać dziecku znaki co będzie robione, aby ciało małego pacjenta zdążyło się przygotować. Cała praca przebiega z zachowaniem największego komfortu dla dziecka i jego rodziców.

Szukasz specjalisty jakim jest osteopata dziecięcy w Poznaniu? Masz pytania odnośnie tego jak osteopata może pomóc dziecku albo jak przebiega wizyta? Skontaktuj się z nami! Osteopata Rafał Raczewski to doświadczony i wykwalifikowany fizjoterapeuta i osteopata odpowie na wszystkie te pytania.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania – zadzwoń.

Rafał Raczewski Osteopata Fizjoterapeuta For Clinicmgr Rafał Raczewski to osteopata i magister fizjoterapii, właściciel FOR Clinic w Poznaniu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami z różnymi schorzeniami – od bólów mięśniowych przez problemy z układem pokarmowym aż po choroby przewlekłe. Ukończył kilkadziesiąt szkoleń z zakresu pracy z narządami wewnętrznymi, płynami, układem nerwowym, naczyniowym, psychosomatyką, endokrynologią i immunologią.