Bóle menstruacyjne u nastolatki – przyczyna i leczenie

Bóle menstruacyjne u nastolatki mogą stanowić bardzo poważny problem. Wiele młodych kobiet słyszy „masz okres to musi boleć”, albo „urodzisz dziecko to ci przejdzie”. Bagatelizowanie problemu przez lekarzy i rodziców nie pomaga, a dla dziewcząt w wieku nastoletnim menstruacja kojarzy się z traumą i bólem. Czy można zrobić coś więcej niż wyłącznie przyjmowanie leków rozkurczowych oraz przeciwbólowych?

Bóle menstruacyjne u nastolatki – jak silne?

Bardzo wiele dziewcząt, które dopiero zaczynają miesiączkować skarży się na bóle brzucha o różnym nasileniu. Dla niektórych jest to wyłącznie dyskomfort, jednak duża grupa młodych dziewcząt w czasie menstruacji skarży się na:

  • Bardzo silne skurcze w dole brzucha
  • Mdłości, biegunki
  • Omdlenia

Bóle przy menstruacji nie są jednoznacznym wskazaniem do wizyty u ginekologa, jednak jeśli są one bardzo uciążliwe warto udać się na wizytę i przeprowadzić kontrolę. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, a bóle menstruacyjne u nastolatki są bardzo silne można udać się po pomoc do osteopaty.

Bóle menstruacyjne u nastolatki – skąd się biorą?

Bóle menstruacyjne to skurcze mięśni gładkich. Zbudowana jest z nich jednak nie tylko macica, ale także jelita i żołądek. Z tego powodu ból często jest bardzo intensywny, rozlany po całym podbrzuszu, promieniujący do ud i kręgosłupa, kości krzyżowej. Co może w takim przypadku zrobić osteopata?

Bóle menstruacyjne u nastolatki – osteopata na redukcję bólu.

Jeśli podczas wizyty u ginekologa nie zauważono żadnych chorób i nieprawidłowości kolejnym krokiem powinna być wizyta u osteopaty. Osteopatia ginekologiczna to bardzo skuteczny rodzaj terapii między innymi w leczeniu przewlekłego bólu czy dolegliwości związanych z menstruacją.

Wyróżnienie: W moim gabinecie nie stosujemy technik osteopatycznych wymagających badania czy terapii dopochwowej. Wszystkie działania odbywają się przez powłoki brzuszne z zachowaniem maksymalnego komfortu dla pacjentki. Pamiętaj także, że osoby nieletnie muszą zjawić się w gabinecie w towarzystwie rodzica lub opiekuna!

Jak działa osteopatia w przypadku bólów menstruacyjnych?

Osteopata przeprowadza najpierw badania diagnostyczne, sprawdza układ endokrynologiczny oraz ułożenie i ruchomość względem siebie różnych narządów. Bardzo istotne jest sprawdzenie jajników i macicy – czy nie ma żadnych zaburzeń ich działania lub napięć. W przypadku bóli menstruacyjnych duże znaczenia ma działanie przysadki i podwzgórza.

Wyróżnienie: Czasami pacjentki się dziwią, że przychodzą do mnie z problemami ginekologicznymi, a ja pracuję także w obrębie ich głowy. Tymczasem osteopatia jest dziedziną, która holistycznie podchodzi do ciała człowieka. Dlatego sprawdzane i naprawiane jest działanie różnych oddziałujących na siebie układów czy organów – mówi mgr Rafał Raczewski, osteopata z Poznania.

Istotną częścią terapii jest badanie i przywrócenie ruchomości macicy względem pęcherza i odbytnicy i redukcja powstałych napięć. Tutaj rolę odgrywa układ mięśniowo – powięziowy. Osteopata pracuje także z mięśniami dna miednicy oraz przeponą.

Co można zrobić w domu, żeby pomóc na bóle menstruacyjne u nastolatki?

Oprócz stosowania leków przeciwbólowych i rozkurczowych oraz wizyty u osteopaty można pomóc sobie:

  • Stosując ćwiczenia oddechowe, rozluźniające i relaksujące
  • Nie przyjmować postawy skurczonej, zwiniętej, ale otwartą – podczas terapii osteopata powinien pokazać ci techniki łagodzenia bólu.
  • Niektóre pozycje z jogi są wskazane dla kobiet w czasie menstruacji, pomagają usunąć skurcze i napięcia.
  • Dobrze działa także ciepła kąpiel lub ciepłe kompresy na podbrzusze.

Czas menstruacji to także moment, kiedy powinno się dać organizmowi czas na odpoczynek i regenerację. W pierwszych dniach nie jest wskazany intensywny wysiłek fizyczny, ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha itd. Pomóc mogą natomiast delikatne ćwiczenia rozluźniające i rozciągające.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania – zadzwoń.

Rafał Raczewski Osteopata Fizjoterapeuta For Clinicmgr Rafał Raczewski to osteopata i magister fizjoterapii, właściciel FOR Clinic w Poznaniu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami z różnymi schorzeniami – od bólów mięśniowych przez problemy z układem pokarmowym aż po choroby przewlekłe. Ukończył kilkadziesiąt szkoleń z zakresu pracy z narządami wewnętrznymi, płynami, układem nerwowym, naczyniowym, psychosomatyką, endokrynologią i immunologią.