Osteopata dziecięcy Poznań – wsparcie w wielu problemach ze zdrowiem najmłodszych

Lista specjalistów do których może udać się rodzic szukając pomocy w różnych problemach zdrowotnych dziecka jest bardzo długa. Pediatra to podstawa, później, w zależności od potrzeb wielu rodziców trafi do gabinetów neurologa, ortopedy, logopedy, alergologa, psychologa, nefrologa i innych. Warto uzupełnić tę listę i do specjalistów, którzy skutecznie pomagają dzieciom dopisać: osteopata dziecięcy. Dlaczego?

Osteopata dziecięcy – aby zapewnić zdrowy start.

Wyobraźmy sobie drzewo, które rośnie w dobrych warunkach, osłonięte od silnych wiatrów, na dobrej glebie. Takie drzewo wyrośnie proste i zdrowe. Jeśli jednak coś będzie mu w tym przeszkadzało, działało na nie długi czas to drzewo może się wykrzywić. Tak samo jest z człowiekiem. Już od początku dziecko „koduje” sobie różne wzorce np. napięć, które będą za nim podążały przez całe życie. Jeśli rozwój tych wzorców jest zakłócony to zamiast rozwijać się prawidłowo mogą powodować problemy. Co ciekawe nie muszą być to problemy widoczne gołym okiem. Różnego rodzaju napięcia powstałe np. podczas porodu mogą ujawnić się klika lat później. Warto więc jakiś czas po porodzie udać się z dzieckiem do osteopaty, który od samego początku pomoże prawidłowo rozwijać się dziecku.

Osteopata dziecięcy – jak wygląda wizyta?

Jako osteopata pracuję z dziećmi w różnym wieku – od kilku tygodniowych niemowląt do kilkulatków. Przebieg wizyty dostosowany jest to wieku i charakteru dziecka. Praca przy niemowlęciu jest o tyle łatwiejsza, że dziecko zazwyczaj spokojnie leży. Jest jednak aspekt, na który warto zwrócić uwagę, a który może rodziców niepokoić. Zdarza się, że dzieci na działania osteopaty reagują płaczem. Nie jest to reakcja na ból, ponieważ, co należy podkreślić, zabieg jest dla dziecka bezbolesny. Jednak uwalniając różnego rodzaju napięcia czy traumy np. związane z porodem – dziecko może reagować właśnie płaczem. Nie zawsze jest to wskazanie do przerwania zabiegu, czasami dobrze jest pozwolić dziecku dać upust swoim emocjom. Jeśli jednak płacz jest silny to wskazana jest przerwa i uspokojenie dziecka przez rodzica. Starsze dzieci najlepiej czymś zająć – rozmową albo zabawką. W ostateczności można skorzystać z nowoczesnej technologii i pokazać dziecku bajkę na tablecie lub telefonie. Osteopata nie może działać na siłę, dlatego współpraca z dzieckiem i rodzicem jest bardzo ważna.

Osteopatia dziecięca For Clinic Poznań

Osteopatia dziecięca For Clinic Poznań

Osteopata dziecięcy –  z jakimi problemami można się do niego udać?

Oprócz wspomnianej już standardowej wizycie na 2-3 miesiące po porodzie z dzieckiem do osteopaty można udać się w razie problemów z: obniżonym napięciem mięśniowym, dysplazją bioder, kolkami, niespokojnym snem. W przypadku starszych dzieci mogą to być problemy z koordynacją ruchową, koncentracją, nawracającymi infekcjami i wadami postawy. Asymetria czaszki (tzw. Plagiocefalia) u dziecka to kolejny problem z którym zgłaszają się rodzice. Widać czasami wyraźnie spłaszczenia, przesunięcia kości, które nie są  tylko problemem wizualnym lecz mogą przynieść wiele zaburzeń rozwoju i funkcjonowania w życiu dorosłym. Często jest to efekt trudnego porodu – złe ustawienie w kanale rodnym, poród z pomocą vacum, kleszczy. Doświadczony osteopata dziecięcy może pomóc na ten problem przy pomocy terapii.

Masz pytania? Napisz do nas lub umów się na wizytę!


6 Komentarzy

Obniżone napięcie mięśniowe u dziecka - wywiad z osteopatą dziedzięcym · 18 listopada 2016 o 18:02

[…] Przeczytaj też: osteopata dziecięcy – w czym może pomóc? Jak wygląda wizyta? […]

Powikłania po porodzie - osteopata dla mamy i dziecka · 18 listopada 2016 o 18:10

[…] Przeczytaj też: osteopata dziecięcy – w czym może pomóc? Jak wygląda wizyta? […]

Dysplazja stawów biodrowych - terapia - For Clinic - Blog · 18 listopada 2016 o 18:14

[…] Przeczytaj też: osteopata dziecięcy – w czym może pomóc? Jak wygląda wizyta? […]

Obniżone napięcie mięśniowe u dziecka - wywiad z osteopatą dziecięcym · 17 marca 2020 o 13:54

[…] Przeczytaj też: osteopata dziecięcy – w czym może pomóc? Jak wygląda wizyta? […]

Dysplazja stawów biodrowych - terapia - Osteopatia i Fizjoterapia Poznań | For Clinic · 17 marca 2020 o 14:03

[…] Przeczytaj też: osteopata dziecięcy – w czym może pomóc? Jak wygląda wizyta? […]

Kim jest osteopata i w jakich schorzeniach można się do niego udać? · 17 marca 2020 o 14:39

[…] Przeczytaj w czym może pomóc osteopata dziecięcy […]

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.