Rehabilitacja po skręceniu kostki jest kluczowym elementem leczenia. Skręcenie stawu skokowego, bo tak poprawnie nazywa się skręcenie kostki to częsty, ale poważny uraz. Co więcej, jeśli dojdzie do niego raz to znacząco wzrasta prawdopodobieństwo, że będzie on się powtarzał. Jak wygląda rehabilitacja po skręceniu kostki i co może zrobić osteopata? I czym różni się skręcenie od zwichnięcia?
Co to jest staw skokowy i dlaczego jest tak bardzo narażony na urazy?
Staw skokowy, czyli potocznie „kostka” zbudowana jest z dwóch stawów skokowych; górnego i dolnego. W skład tego kompleksu wchodzi kość piszczelowa, strzałka, skokowa i piętowa. Ze względu na jego budowę jest on szczególnie podatny na skręcenia. Co więcej, pierwsze skręcenie predestynuje do tego, aby pojawiły się kolejne. Innym, pokrewnym urazem jest zwichnięcie stawu skokowego, czyli potoczne „zwichnięcie kostki”.Pacjenci często używają tych określeń zamiennie, jednak nie jest to to samo. Uraz dotyczy tej samej części, czyli stawu skokowego, jednak zwichnięcie jest bardziej poważne niż skręcenie. W zwichnięciu kostki kluczowe jest to, że dochodzi przy tym zwykle do uszkodzenia więzadeł czy torebek stawowych.O różnicy między skręceniem a zwichnięciem przeczytasz tutaj.
Jak można skręcić sobie kostkę?
Jak już zostało napisane: staw skokowy jest podatny na różnego rodzaju urazy. Problem ten dotyczy ludzi w każdym wieku. Pacjenci najczęściej trafiają do mnie ze skręceniem kostki powstałej w wyniku:- Uprawiania sportów z dużą ilością wyskoków – siatkówka, koszykówka, cross-fit, piłka ręczna
- Stąpnięcia na nierównym podłożu np. noga zsunęła się z krawężnika, schodzenie po schodach, bieganie, piłka nożna itd.
- Uprawienia dynamicznych sportów, które wymagają szybkiej zmiany kierunków w biegu np. piłka nożna , squash, tenis.
Objawy skręcenia kostki – czy są łatwe do rozpoznania?
Skręcenie kostki daje charakterystyczne objawy, jednak dla laika ich rozpoznanie może być trudne. Noga w obrębie stawu skokowego bardzo boli, jest spuchnięta, zaczerwieniona, czasami zasiniona. Im szybciej pokażemy się z nią u specjalisty – tym lepiej. Osteopata pomoże ocenić czy mamy do czynienia ze zwykłym zwichnięciem, skręceniem czy może nawet złamaniem. W razie potrzeby natychmiast skieruje pacjenta na Izbę Przyjęć i zaleci wykonanie badań obrazowych typu RT G w celu wykluczenia złamania. Natomiast w przypadku dużej niestabilności i podejrzeniu uszkodzenia struktur więzadłowych, poprosi pacjenta o wykonanie USG które dokładnie określi ich stopień.Objawy skręcenia kostki:
- Silny ból w obrębie stawu skokowego uniemożliwiający funkcjonowanie.
- Bardzo ograniczona ruchomość danej kończyny.
- Obrzęk, który pojawia się niemal natychmiast po urazie. Kostka może sprawiać wrażenie zdeformowanej.
- Zasinienie, zaczerwienienie.
Pamiętajmy, że przy skręceniu kostki najczęściej uszkodzone są także okoliczne tkanki i struktury. W takim przypadku uraz „sam nie przejdzie” i trzeba udać się z nim do specjalisty.
Rehabilitacja po skręceniu kostki – kiedy należy zacząć?
Rehabilitacja po skręceniu kostki może rozpocząć się już po samym urazie. Osteopata nie tylko pomoże ocenić czy doszło do urazu tkanek miękkich np. więzadeł stawu skokowego, ale także wykona zabiegi dzięki którym ustąpi obrzęk i ból stanie się łagodniejszy. W przypadku skręcenia konieczna może być wizyta u lekarza, wykonanie badań obrazowych. Nawet jeśli uraz jest poważny i lekarz zaleci unieruchomienie kończyny to wizyta u osteopaty powinna być obowiązkowa. Jakie będą kroki postępowania:- W pierwszej fazie osteopata skupi się aby usprawnić drenaż żylno-limfatyczny. Dzięki temu zmniejszy się obrzęk i ból, a tkanki zaczną szybciej się regenerować.
- Zlikwidowane zostanie także napięcie mięśniowe powstałe na skutek urazu.
- Podczas terapii osteopata bierze pod uwagę cały wzorzec mechanizm, który spowodował uszkodzenie stawu skokowego. Dlatego często terapia nie kończy się na samym stawie skokowym, ale osteopata pracuje z całą kończyną, a także nawet w obrębie głowy, szyi czy miednicy.
Skręcenie kostki – pierwsza pomoc.
Jeśli przytraf ci się uraz jakim jest skręcenie kostki:- Nie licz na to, że samo przejdzie. Skręcenie kostki jest poważnym urazem i wymaga pomocy specjalisty.
- Udaj się do fizjoterapeuty aby ocenił on czy uraz faktycznie jest skręceniem czy zwichnięciem.
- Możesz także udać się na Izbę Przyjęć aby wykluczyć złamanie i wykonać badania obrazowe (rentgen, usg).
- Jeśli lekarz wykluczy złamanie a potwierdzi zwichnięcie lub skręcenie wróć do fizjoterapeuty/osteopaty. Przeprowadzi on terapię mającą na celu zmniejszenie obrzęku oraz bólu i zaordynuje dalsze działania.
- Pamiętaj, że opinie na temat tego jak postępować ze skręconym stawem skokowym są bardzo różne. Jeszcze do niedawna w przypadku takiego urazu wkładano nogę w gips. Teraz już się tego raczej nie praktykuje. Pamiętaj, że zawsze możesz skonsultować opinię lekarza u innego specjalisty.
1 Komentarz
Skręcenie czy zwichnięcie kostki - czym się różni i jak reagować? · 27 stycznia 2020 o 15:06
[…] O rehabilitacji po skręceniu kostki przeczytasz tutaj […]
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.