Osteopatia ginekologiczna – jak pomagamy w kobiecych dolegliwościach?

Osteopatia ginekologiczna skupia się na zdrowiu kobiet. Jak w każdej dziedzinie osteopatii także i tutaj na pierwszym miejscu jest holistyczne podejście do ciała kobiety i specyficznych dla nich problemów związanych z układem moczowo – płciowym, również np. po interwencjach chirurgicznych. Zajmujemy się także kobietami przed ciążą, w jej trakcie oraz po porodzie (naturalnych i przez cesarskie cięcie). Zobacz z jakimi problemami możesz zgłosić się do mgr Rafała Raczewskiego, osteopaty z Poznania.

Problemy kobiece – szczególny temat

Ze względu na specyficzną budowę narządów rodnych, układu moczowo – płciowego, oraz fakt, że kobiety przechodzą przez ciążę i poród ich ciała wymagają specjalnego traktowania. Wiele dolegliwości kobiecych na charakter przewlekły i często kobiety są zostawione same sobie wraz z informacją „proszę się przyzwyczaić”. Tymczasem w bardzo wielu przypadkach osteopata może okazać się świetnym uzupełnieniem terapii zaleconej przez urologa czy ginekologa.

Osteopatia ginekologiczna – jakimi narządami się zajmuje?

Osteopatia ginekologiczna skupia się na pracy z układem moczowo – płciowym u kobiet na każdym etapie życia. Osteopata pracuje z obszarem narządów wewnętrznych takich jak:

  • Macica
  • Jajniki i jajowody
  • Pęcherz moczowy
  • Nerki

Warto zauważyć, że terapia polega na pracy nie tylko z samym narządem, ale także system więzadłowym, naczyniowym, węzłami chłonnymi, mięśniami itd. Innymi słowy w terapii stosuje się wiele różnych technik. Wszystko po to, aby zapewnić jak najlepszy efekt terapeutyczny.

„Kiedy przeprowadzam terapię związaną z układem moczowo – płciowym bardzo rzadko praca ogranicza się wyłącznie do tych narządów i okolic. Trzeba mieć świadomość, że terapia u osteopaty w przeciwieństwie do wizyty w gabinecie u ginekologa czy urologa nie ogranicza się tylko do jednego narządu czy układu. Osteopatia ginekologiczna to bardzo szeroka dziedzina, co pozwala pomagać pacjentkom w każdym wieku z bardzo wieloma problemami i dolegliwościami” – mówi o swojej pracy mgr Rafał Raczewski, osteopata z Poznania.

Osteopatia ginekologiczna – kiedy warto udać się do osteopaty?

Jeśli zależy ci na skutecznym i kompleksowym leczeniu to oprócz wizyty w gabinecie lekarza – specjalisty udaj się także na konsultację do osteopaty. Z czym możesz się zgłosić?

  • Problemy z zajściem w ciążę

Diagnostyka problemów z poczęciem jest bardzo skomplikowaną i zaawansowaną dziedziną nauki i medycyny. Osteopata ocenia czy narządy takie jak np. tarczyca są dobrze odżywione przez tętnice. Czasami terapia w obrębie np. odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa może poprawić funkcjonowanie jajników dzięki działaniu na układ nerwowy autonomiczny.. Jest bardzo wiele obszarów z którymi można pracować osteopatycznie, co w połączeniu z terapią u pozostałych specjalistów; endokrynologa, ginekolog, psychoterapeuta oraz dietetyka może zwiększyć szansę na przywrócenie równowagi w organizmie i poczęcie dziecka.

Bolesne miesiączki mogą mieć swoje źródło w zaburzeniach endokrynologicznych, a także w napięciach powstałych między takimi narządami jak macica, pęcherz czy odbytnica. Terapia również działa wielotorowo. Osteopata pracuje z układem mięśniowo – powięziowym, ale także endokrynologicznym wpływając na przysadkę, podwzgórze, tarczyce, nadnercza i jajniki.

  • Bolesne stosunki

Przyczyn bolesnych stosunków może być kilka. Każda pacjentka powinna być także pod kontrolą lekarza – ginekologa oraz, jeśli ból ma podłoże psychosomatyczne, psychologa lub psychiatry. Osteopata natomiast może pomóc w kwestii nadmiernego napięcia mięśni dna miednicy, a także neuralgii nerwu sromowego. W czasie terapii sprawdzane jest położenie względem siebie poszczególnych struktur i narządów, są one uruchamiane i rozluźniane.

Inne schorzenia, z którymi można zgłosić się do osteopaty to:

  • zespół napięcia przedmiesiączkowego,
  • endometrioza,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • dolegliwości ze strony układu moczowego – nawracające infekcje, ZUM, nietrzymanie moczu,
  • nawracające infekcje pochwy,
  • neuralgia nerwu sromowego,
  • stany po CC,
  • histeroktomia,
  • stany pooperacyjne (po usunięciu polipów, mięśniaków, zrostów i nowotworów).

Osteopatia ginekologiczna – jak przygotować się do wizyty

Wizyta u osteopaty nie przypomina wizyty u ginekologa. Osteopata pracuje przez powłoki skórę w odpowiedni sposób pobudzając lub wyhamowując pracę różnych splotów nerwowych oraz narządów. W czasie terapii wszystkie manewry ręczne są omawiane z pacjentką w ten sposób, aby zapewnić maksymalny komfort. Należy pamiętać, że osoby małoletnie (np. nastolatka z bolesnymi miesiączkami) musi przyjść do gabinetu z rodzicem lub opiekunem.

Najczęściej zadawane pytania – odpowiada mgr Rafał Raczewski, osteopata z Poznania

Czy osteopatia ginekologiczna i terapia przeprowadzana jest także dopochwowo?

„Terapia u osteopaty nie wiąże się z badaniem ginekologicznym. Są techniki, które faktycznie wymagają takich działań, jednak w moim gabinecie ich nie stosuję”

Czy ma znaczenie w jakim momencie cyklu udaję się na wizytę?

„Przy pierwszej wizycie nie ma to znaczenia. Terapię prowadzi się w różnych fazach cyklu ponieważ tkanki mają wówczas różną elastyczność. Jeśli terapia będzie wymagała pojawienia się w konkretnym dniu cyklu wówczas wybierzemy z pacjentką taki termin, aby się to udało.”

Czy można zgłosić się na wizytę w pierwszym trymestrze ciąży?

Do osteopaty można zgłosić się na każdym etapie ciąży. Terapia zostanie dobrana w ten sposób, aby nie zaszkodzić rozwijającemu się płodowi ani matce.

Kiedy najwcześniej po porodzie można udać się do osteopaty?

W każdej chwili, kiedy tylko kobieta poczuje się na to gotowa. Zarówno po porodzie drogami natury, jak i cesarskim cięciem osteopata może pomóc przyspieszyć procesy gojenia, rekonwalescencję, zlikwidować obrzęki, zminimalizować ból i poprawić komfort życia itd.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania – zadzwoń.

Rafał Raczewski Osteopata Fizjoterapeuta For Clinicmgr Rafał Raczewski to osteopata i magister fizjoterapii, właściciel FOR Clinic w Poznaniu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami z różnymi schorzeniami – od bólów mięśniowych przez problemy z układem pokarmowym aż po choroby przewlekłe. Ukończył kilkadziesiąt szkoleń z zakresu pracy z narządami wewnętrznymi, płynami, układem nerwowym, naczyniowym, psychosomatyką, endokrynologią i immunologią.