Osteopatia dziecięca zyskuje w ostatnich latach coraz więcej zwolenników. Osteopata dziecięcy specjalizuje się w całościowym postrzeganiu organizmu maluszka i jest w stanie pomóc w jego prawidłowym rozwoju. Co to oznacza? Przede wszystkim odpowiednią diagnostykę maleństwa, rozpoznanie ewentualnych problemów, nadmiernych napięć i pomoc w ich niwelowaniu. Do osteopaty dziecięcego możemy przyjść na każdym etapie rozwoju – chociażby z problemem płaskostopia, skoliozy czy zaparć u starszaków. Jednak do specjalisty warto zgłosić się również z najmłodszymi dziećmi – noworodkami czy niemowlakami.  

Osteopatia dziecięca – kiedy warto przyjść na wizytę z niemowlakiem?

Wizyta szczególnie wskazana jest rodzicom z niemowlętami urodzonymi poprzez cięcie cesarskie oraz w tzw. porodach wspomaganych (kleszcze, vacuum).  Cięcie cesarskie, choć często niezbędne i ratujące życie, pomija bardzo ważny element przejścia przez kanał rodny, który stymuluje czaszkę dziecka, powoduje wyrzut hormonów, a także odpowiednie zasiedlenie przewodu pokarmowego dziecka florą bakteryjną matki. Wykwalifikowany osteopata dziecięcy potrafi podczas terapii pomóc niemowlęciu wyrównać powstałe podczas zabiegu napięcia i umożliwić porównywalny rozwój jak u dziecka z porodu naturalnego. Podobny mechanizm dotyczy porodów z użyciem vacuum czy kleszczy. Podczas terapii można również zastymulować rozwój poszczególnych narządów, jak chociażby przewodu pokarmowego.  Do osteopaty warto zwrócić się również w przypadku:
  • występowania alergii i nietolerancji,
  • problemów ze snem,
  • problemów z przybieraniem na wadze,
  • trudnościami ze ssaniem,
  • podwyższonym lub obniżonym napięciem mięśniowym.
Jeśli nasze dziecko urodziło się siłami natury specjalista może wykonać „przegląd ogólny” i uspokoić troskliwych rodziców.

Kolki niemowlęce – czy osteopatia dziecięca może pomóc?

Kolki niemowlęce to jeden z najczęstszych problemów, spędzających sen z powiek młodych rodziców. Cierpiące i płaczliwe dziecko odczuwa bóle, wzdęcia i skręty fizjologicznie niedojrzałych jelit. Osteopata dziecięcy podczas terapii może wpłynąć na układ nerwowy (współczulny i przywspółczulny) kontrolujący pracę przewodu pokarmowego, zniwelować ewentualne napięcia i tym samym złagodzić lub całkowicie pozbyć się problemu kolek.

Jak przygotować niemowlę się do wizyty u osteopaty?

Jeśli to tylko możliwe, dostosuj wizytę u specjalisty do rytmu dnia dziecka – niech będzie ono wyspane i wypoczęte. Niemowlęta najlepiej funkcjonują z rana, dlatego pierwszą wizytę warto umówić w godzinach przedpołudniowych. Najlepiej nakarmić malucha przynajmniej godzinę przed wizytą – pozwoli to zachować mu komfort i zapobiec np. ulewaniu. Ubierz dziecko w wygodne ubranie, w którym będzie mógł swobodnie się poruszać. Weź ze sobą kocyk dziecka, aby podczas terapii czuło znajomy zapach i dotyk. Warto zabrać też ze sobą ulubione zabawki dziecka. Pamiętaj, że terapia osteopatyczna jest dla niemowlęcia bezbolesna, jednak dziecko ma prawo płakać i jako rodzic nie powinieneś się tym denerwować – twój spokój uspokoi także maleństwo.

Zgłoś się do For Clinic i pozwól sobie pomóc!

skontaktuj się z nami!