Fizjoterapia dzieci to szeroka dziecina. Najpopularniejszą dolegliwością z którą rodzice zgłaszaj się do fizjoterapeuty są wady postawy: garbienie się, płaskostopie, koślawość kolan. Dziecko najczęściej kierowane jest przez pediatrę po badaniach okresowych lub po badaniach przesiewowych w przedszkolu lub w szkole. Dlaczego warto jak najszybciej rozpocząć pracę z fizjoterapeutą?  

Fizjoterapia dzieci. Dlaczego warto?

Liczenie na to, że dziecko wyrośnie z wad postawy może przysporzyć wielu problemów, ponieważ wady będą się raczej pogłębiać niż zanikać. Oczywiście są pewnie „wady” fizjologiczne np. płaskostopie u małych dzieci nie jest powodem do niepokoju, jednak koło 3-4 roku życia stopa powinna zacząć prawidłowo się wysklepiać. Jeśli tak się nie dzieje i zaniedbamy problem, może to skutkować różnymi dolegliwościami w przyszłości. Na przykład wspomniane płaskostopie może powodować dolegliwości bólowe ze strony kolan lub kręgosłupa. Dzieje się tak dlatego, że stopy tworzę czworobok podparcia. Źle ukształtowana stopa gorzej przenosi obciążenia i wstrząsy co skutkuje bólem. Jeśli dziecko uprawia sport tym bardziej warto udać się z nim na wizytę do specjalisty, ponieważ niekorygowane wady postawy mogą przekreślić jego szansę na karierę sportową.  

Czy do fizjoterapeuty dziecięcego potrzebne jest skierowanie?

Prywatny fizjoterapeuta nie potrzebuje skierowania, aczkolwiek warto zabrać ze sobą wyniki badań i ewentualne prześwietlenia  jeśli takowe są. Jeśli nie mamy takich zdjęć wówczas fizjoterapeuta dziecięcy poprosi o wybranie się do lekarza rodzinnego aby wpisał skierowanie. Takie zdjęcie należy wykonać i zabrać na kolejną wizytę.

Fizjoterapia dzieci – na co rodzic może zwrócić uwagę i jakie problemy zauważyć?

Najczęściej rodzice sami zauważają wady postawy. Warto zwracać uwagę na wszelkie asymetrie: nierówną talię, niesymetryczne ułożenie głowy w stosunku do mostka i barków. Istotne są też stopy. Rodzic zauważa, że na przykład pięty zapadają się do środka. O ile u przedszkolaka może być to jeszcze fizjologiczne, to u starszego dziecka może budzić niepokój. A im wcześniej zacznie się pracować nad prawidłową postawą tym terapia będzie skuteczniejsza.

Czy fizjoterapeuta dziecięcy może pomóc przy problemach z garbieniem?

Garbienie się dziecka to bardzo powszechny pronlem. Może okazać się, że godziny spędzone w szkolnej ławce wymuszają niepoprawną pozycję. Często dziecko ma nieprawidłowe nawyki wynikające np. ze źle dobranej wysokości ławki lub niezdiagnozowanej wady wzroku. Istotne jest, że garbienie się może być zarówno przyczyną jak i skutkiem krzywego kręgosłupa. W obu przypadkach fizjoterapeuta dziecięcy może pomóc i pracując razem z rodzicem nauczyć dziecko prawidłowej postawy. Innym powodem garbienia się może być wzmożone napięcie w ciele. Mogło ono powstać nawet przy porodzie i nie zostało zauważone. Pisaliśmy o tym tutaj. Co ciekawe, może także być tak, że dziecko, które przeszło operację wyrostka będzie garbiło się bardziej. Fizjoterapeuta dziecięcy sprawdzi napięcia i usunie je. Im wcześniej się to zrobi tym mniejsza szansa na utrwaleni nieprawidłowych nawyków.

1 Komentarz

Diagnostyka i leczenie skoliozy u dziecka | For Clinic Blog · 17 marca 2020 o 14:26

[…] Kiedy jeszcze warto udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty? Przeczytasz tutaj! […]

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.