Fizjoterapia to w najprostszym rozumieniu zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Fizjoterapeuta, za pomocą różnych metod działa na ciało człowieka pobudzając je do działania i przywracając prawidłowe funkcje. Fizjoterapia najczęściej kojarzy się z rehabilitacją po chorobach i urazach. Jednak zakres jej zastosowania jest dużo szerszy.
Fizjoterapia: kiedy jest potrzebna?
Najpowszechniej stosuje się ją przy problemach z układem mięśniowo -szkieletowym. Jednak warto pamiętać, że nowoczesne metody umożliwiają szersze pole manewru, takie jak działanie na układ pokarmowy, nerwowy czy krwionośny. Do fizjoterapeuty nie udajemy się wyłącznie po urazach, ale także kiedy odczuwamy wzmożone napięcie, sztywność ciała, ból, stres, zmęczenie psychiczne. Wbrew powszechnej opinii, że fizjoterapia potrzebna jest w przypadku konkretnych urazów i chorób, obecnych czasach styl życia (siedzący) sprawia, że wizyta u fizjoterapeuty przyda się każdemu.Co robi fizjoterapeuta?
Większość ludzi kojarzy fizjoterapię z masażem, ale tak naprawdę wachlarz technik i metod jest bardzo szeroki. Udając się na wizytę do fizjoterapeuty raczej nie powinniśmy nastawiać się na masaż, ale na ćwiczenia, między innymi:- Ćwiczenia na stabilizację. Mają za zadanie poprawić stabilizację i napięcia w całym ciele, aktywują głębokie mięśnie nieużywane ze względu na złą postawę co wpływa np. na sposób i jakość oddychania.
- Ćwiczenia rozciągające. Mają za zadanie rozciąganie różnych tkanek i zmniejszenie napięcia: Fizjoterapeuta może zastosować masaż tkanek głębokich, punkty spustowe, uwalnianie zrostów powięziowych, czy też uruchomienie stawów obwodowych.