Ból szyi to jeden z najczęstszych problemów z którymi ludzie zgłaszają się do osteopaty. Dlaczego? Ponieważ ból szyi najczęściej nie ma jednej przyczyny. Często pacjenci są po wizytach u lekarzy i ortopedów, mają wykonane prześwietlenia i badania, a przyczyna bólu nadal nie jest znana. Dlaczego może boleć szyja?
Dlaczego boli mnie szyja? Ból szyi może mieć wiele źródeł!
Kiedy budzimy się rano z obolałym karkiem najczęściej zrzucamy to na złą pozycję podczas snu. Podobnie jest jeśli szyja boli nad pod koniec dnia, po całym dniu spędzonym np. na pracy przy komputerze. Może to świadczyć i nieprawidłowej pozycji podczas pracy przy biurku lub podczas np. prowadzenia samochodu. Jeśli ból przytrafia się incydentalnie, a kilka ćwiczeń rozciągających pozwala się go pozbyć to nie ma powodów do niepokoju. Najczęściej jednak pacjenci skarżą się na przewlekłe bóle szyi i karku, które utrudniają funkcjonowanie i zmuszają ich do stosowania tabletek przeciwbólowych. Wówczas warto poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy i ją zlikwidować.Najczęstsze przyczyny bólu szyi to:
- Stany zwyrodnieniowe kręgosłupa: powinny być widoczne na zdjęciu RTG.
- Przeciążenie: spowodowane np. nadmiernym wysiłkiem fizycznym, nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń podczas treningów.
- Nieprawidłowe lub nadmierne napięcia mięśni spowodowane stresem lub niewłaściwą pozycją w pracy.
- Asymetrie np. w trzymaniu głowy. Mało osób zdaje sobie sprawę, że np. noszenie torebki na jednym ramieniu może powodować powstawanie nawykowego przegięcia głowy i asymetryczne napięcie mięśni.
- Stany zapalne w obrębie tkanek miękkich lub twardych.