September 8, 2024

Czym jest osteopatia?

Czy osteopatia pomaga? Kim jest osteopata i kiedy się do niego udać?

Czy osteopatia pomaga – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które szukają rozwiązania dla swoich problemów ze zdrowiem. Zawód fizjoterapeuty jest dobrze znany, ale temat osteopatii rodzi ciągle wiele pytań: czy jest skuteczna i bezpieczna? I czym różni się od fizjoterapii? Kiedy osteopatia może pomóc? Przeczytaj wywiad z mgr Rafałem Raczewskim, osteopatą i fizjoterapeutą z Poznania, właścicielem gabinetu osteopatii ForClinic.

Czy osteopatia pomaga każdemu? Czytając zakres działalności Pana kliniki można dojść do wniosku, że wizyta u osteopaty może pomóc w niemal każdej dolegliwości.

Osteopatia to system medyczny, który narodził się w USA. Jej podstawą jest bardzo dogłębne poznanie fizjologii i anatomii człowieka, ale oparta jest również na pozostałych naukach takich jak biomechanika, biofizyka czy biochemia. Szczególnie ważne są połączenia i współoddziaływanie między różnymi organami, regionami czy układami. Dlatego osteopata patrzy na każdego pacjenta jako na całość i szuka przyczyny jego problemów ze zdrowiem. Bardzo istotne w pracy osteopaty jest poszukiwanie równowagi w ciele człowieka i przywracanie jej poprzez różne techniki osteopatyczne.

Brzmi to bardzo filozoficzne. Czy osteopatia jest dziedziną medycyny czy raczej można uznać ją za gałąź medycyny alternatywnej?

Osteopatia pomaga pacjentom z różnymi schorzeniami przez co czasami, zupełnie niesłusznie, uznawana jest za terapię alternatywną. Tymczasem trzeba powiedzieć, że są kraje (np. USA) gdzie osteopatami są lekarze po specjalizacji. Współczesna medycyna jest bardzo wyspecjalizowana – dzięki temu może tak szybko się rozwijać. Neurolodzy zajmują się układem nerwowym, kardiolodzy – naczyniowym itd. Osteopatia pomaga połączyć te dziedziny, stanowi uzupełnienie leczenia, pozwala zwiększyć jego efektywność. Dużo czasu osteopata poświęca na poprawienie komfortu życia pacjentów np. redukcję bólu w różnych schorzeniach czy skrócenie czasu hospitalizacji.

Wiele osób cierpi na chroniczne bóle o nieznanym pochodzeniu lub na przykład wynikające z różnego rodzaju schorzeń czy chorób zwyrodnieniowych. Czy osteopatia pomaga na przewlekłe bóle?

Leczenie bólu to bardzo złożony i skomplikowany temat. Ból jest objawem. Sygnałem od organizmu, że dzieje się coś niedobrego. Są bóle, których przyczyna jest widoczna od razu lub łatwa do zdiagnozowania– skręcona kostka, zerwane więzadło, wypadnięty dysk. W takich przypadkach praca osteopaty polega na doraźnej pomocy, wsparciu w regeneracji, przyspieszeniu procesu gojenia oraz redukcji bólu. Mam jednak wielu pacjentów, którzy przyszli do mnie z bólem przewlekłym, trwającym nawet kilka, kilkanaście lat. Dopiero dokładny wywiad i badanie pozwala znaleźć, a potem zlikwidować lub zmniejszyć oddziaływanie przyczyny tego bólu. Dobrym przykładem są przypadki różnego rodzaju blizn i zrostów – pozostałości po operacjach, bóle migrenowe, bóle w czasie menstruacji, endometria. Ci pacjenci mają już za sobą długą historię wizyt lekarskich i wszędzie otrzymywali informacje, żeby się do bólu przyzwyczaić i stosować leczenie objawowe. Moją rolą, jako osteopaty jest skutecznie leczenie lub zredukowanie tych dolegliwości. Czasami potrzebne jest do tego kilka wizyt, ale w większość przypadków efekty są bardzo dobre.

Czym się różni fizjoterapia od osteopatii?

Po pierwsze trzeba powiedzieć, że każdy dyplomowany osteopata jest także magistrem fizjoterapii lub lekarzem Dzięki temu ma bardzo szeroką wiedzę o ludzkim ciele. Praca fizjoterapeuty i osteopaty jest często połączona, uzupełnia się. Różnice polegają przede wszystkim na stosowanych technikach. Ja w swoim gabinecie stosuję różne podejścia osteopatyczne dzięki stałym dokształcaniu się http://for-clinic.pl/o-mnie/ jednak jeśli trzeba sięgam też po moja wiedzę i doświadczenie fizjoterapeuty.

Wyróżnienie:

Wybierając gabinet osteopatyczny sprawdź, czy terapeuta ukończył także studia fizjoterapeutyczne oraz czy ma dyplom ukończenia studiów na kierunku osteopatia. Dodatkową wartością są przebyte kursy i szkolenia dokumentujące zdobycie wiedzy z różnych nurtów osteopatycznych. Pamiętaj jednak, że same kursy nie są wystarczającym potwierdzeniem kompetencji. Zawód osteopaty nie jest regulowany i może zdarzyć się, że ktoś używa tego tytułu bez ukończenia studiów. Wybieraj tylko takie gabinety, gdzie pracują dyplomowani osteopaci po studiach.

Pracuje Pan nie tylko z osobami dorosłymi ale także dziećmi, a nawet niemowlętami. Czy osteopatia pomaga ludziom w każdym wieku?

Osteopatia ma tak szeroki zakres działania, że pomaga na dolegliwości i problemy na każdym etapie życia. W Niemczech terapii osteopatycznej poddaje się już standardowo noworodki np. po trudnych porodach z powikłaniami. W moim gabinecie przede wszystkim pracuję z takimi problemami wieku niemowlęcego i dziecięcego jak:

  • Kolki, niepokój, dolegliwości żołądkowo – jelitowe, problemy z snem
  • Wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe
  • Powikłania po porodzie – asymetrie, zniekształcenia główki, problemy neurologiczne
  • Wady postawy – np. płaskostopie, skolioza

Mam także bardzo wiele pacjentek w ciąży, które wracają do mnie na terapię tuż po porodzie. Ważną grupą pacjentów są osoby w podeszłym wieku. Trzeba powiedzieć, że osteopatia może pomóc seniorom w bardzo wielu dolegliwościach i poprawić ich jakość życia, uwolnić od przewlekłego bólu, zniwelować inne objawy chorób wieku podeszłego.

Podsumowanie

Z wizytą do osteopaty można udać się więc z wieloma problemami, między innymi:

  • Problemy gastryczne: bóle brzucha, wzdęcia, problemy z jelitami, refluks, zaparcia
  • Dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, barku, szyi , stawu skokowego, kolan
  • Bóle głowy, zawroty głowy, szumy uszne, migreny
  • Choroby autoimmunologiczne, problemy z tarczycą, AZS, Hashimoto,
  • Bóle w obrębie jelit, zaparcia, wzdęcia
  • Puchnięcia nóg, żylaki
  • Osłabiona odporność
  • Wady postawy dzieci i dorosłych
  • W czasie ciąży, połogu
  • Urazy: zwichnięcia kostki, skręcenia kostki, wypadnięcie dysku, rwa kulszowa, zerwane więzadła itd.
8/9/2024

Mastercourse z mózgu Bruno Chikly

Nowe możliwości w FOR Clinic! Dowiedz się, jak zaawansowane techniki pracy z mózgiem mogą pomóc w leczeniu różnorodnych schorzeń.
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Sukces podopiecznej FOR Clinic

Nasza podopieczna, Weronika Łakomy, zdobyła 10. miejsce na Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej plażowej. Dowiedz się, jak fizjoterapia przyczyniła się do jej sukcesu!
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Po usunięciu ósemki

Usunąłeś ząb mądrości i masz problemy? Dowiedz się, jak fizjoterapia i osteopatia mogą przyspieszyć Twój powrót do zdrowia!
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Obniżone napięcie mięśniowe u dziecka

Czy Twoje dziecko ma problemy z napięciem mięśniowym? Dowiedz się, jak osteopatia może pomóc w poprawie jego rozwoju i funkcjonowania.
Przeczytaj artykuł
Medycyna komplementarna
Uzyskaj harmonię...
ciała, umysłu i ducha
Ponad 200 zweryfikowanych opinii