Skolioza jest jedną z najczęstszych wad postawy u dzieci. Pojawić się nagle i w dowolnym wieku, ale także towarzyszyć dziecku od początku życia np. na skutek powikłań okołoporodowych. Skolioza często mylnie nazywana jest skrzywieniem bocznym, jednak w rzeczywistości problem jest bardziej skomplikowany. Najczęściej skolioza jest wykrywana przy okazji badań okresowych lub np. w przedszkolu. Niestety, często jest już ona dość zaawansowana. Dlatego warto udać się z dzieckiem na wizytę do fizjoterapeuty, który oceni czy dziecko ma skoliozę i ewentualnie zaleci odpowiednią terapię.  

Skolioza u dziecka i dorosłego – przyczyny

Skolioza to wygięcie kręgosłupa w trzech wymiarach. Kręgosłup nie zachowuje prawidłowych krzywizn, jest zrotowany. Problem może pojawić się nagle, w każdym wieku i wynikać np. zablokowania tętnicy, nieprawidłową postawą, małą ilością ruchu, napięciami. Skolioza objawia się asymetryczną postawa i widocznym garbem przy pochyleniu. Warto jednak wiedzieć, że na początku zmiany te mogą być delikatne i nie do zauważenia przez laika. Dopiero badanie RTG lub wizyta u fizjoterapeuty pozwala ocenić stopień zaawansowania. Fizjoterapeuta analizuje postawę dziecka (albo dorosłego) i ocenia brak symetrii, napięcia. Nieleczona, może powodować wiele dolegliwości. Może prowadzić do operacji na kręgosłupie, powoduje bóle od kręgosłupa, problemy z układem oddechowym, bóle głowy.

Skolioza u dziecka i dorosłego – ile wizyt u fizjoterapeuty będzie potrzebna?

Przed rozpoczęciem terapii fizjoterapeuta sprawdza postawę ciała. Porównuje ją później z efektami po terapii. Czasami poprawa widoczna jest już po pierwszej wizycie, ale najczęściej potrzebne jest kilka spotkań w regularnych odstępach czasu. Ważna jest także praca z dzieckiem w domu i wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę.

Jakie sporty są zalecane?

Warto pamiętać, że w przypadku skoliozy u dziecka nie są wskazane sporty rozwijające niesymetrycznie ciało takie jak np. tenis. Natomiast aktywność fizyczna jest bardzo wskazana. Do zalecanych sportów zalicza się: pływanie, sztuki walki, zajęcia ogólnorozwojowe, gimnastyka korekcyjna.

Kiedy jeszcze warto udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty? Przeczytasz tutaj!

Masz pytania? Zadzwoń i umów się na wizytę!