September 2, 2024

Rwa kulszowa

Jak poradzić sobie z bolesną oraz uciążliwą dolegliwością?

Rwa kulszowa to bolesna i uciążliwa przypadłość. Same leki przeciwbólowe i odpoczynek to za mało. Fizjoterapeuta i osteopatia może skutecznie pomóc w łagodzeniu objawów rwy kulszowej. Jakie są objawy rwy kulszowej i jak się ją leczy?

Co to jest rwa kulszowa?

Z odcinka lędźwiowego i kości krzyżowej wychodzi splot krzyżowy  z którego tworzy się nerw kulszowy. Nerw kulszowy to długi, dość gruby nerw(szerokość 1,5cm), który zaopatruje ruchowo tylną grupę mięśni uda oraz podudzie i stopę. W momencie, kiedy na korzeń nerwu kulszowego wywierany jest nacisk przez dysk znajdujący się w kręgosłupie dochodzi do dolegliwości bólowych nazywanych właśnie rwą kulszową.Rwa kulszowa – objawy i przyczyna

Nagły ból od pleców do nogi – czy to rwa kulszowa?

Rwa kulszowa może pojawić się nagle np. na skutek dźwignięcia ciężaru z pozycji zgięciowej kręgosłupa (zamiast, prawidłowo – z nóg). Czasami ruch ten połączony jest dodatkowo ze skrętem co powoduje gwałtowne przemieszczenie się dysku (tzw. ostry dysk), który zaczyna uciskać nerw kulszowy powodując rwę kulszową. Ból może pojawić się nagle, w dole pleców i promieniować silnie w dół do nogi. Ból jest często bardzo silny, czasami uniemożliwia wyprostowanie się i chodzenie. Ból potrafi spowodować nawet kichanie czy parcie na toalecie.

Nagły ból od pleców do nogi – co zrobić?

W takim przypadku należy udać się do lekarza aby sprawdzić czy nie doszło do “wypadnięcia dysku”. Być może zlecone zostanie wykonanie badań obrazowych. Jeśli doszło tylko do przemieszczenia i ucisku na nerw lekarz zaleci najprawdopodobniej odpoczynek, leki przeciwbólowe oraz rozluźniające. To jest także moment aby z rwą kulszową udać się do fizjoterapeuty i osteopaty.

Narastający ból pleców promieniujący do nogi – co zrobić?

Rwa kulszowa nie zawsze pojawia się nagle. Czasami jest to przewlekły problem, który pojawia się na skutek zmian w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Objawy przewlekłej rwy kulszowej to:

  • Bóle w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, bóle w dole pleców
  • Ból może promieniować do uda, łydki, a nawet stopy
  • Ból może stopniowo schodzić coraz niżej, od pleców do stopy

W takiej przewlekłej postaci rwy kulszowej ból nie jest od razu „nie do wytrzymania”. Przebieg nie jest ostry, jednak jeśli będziemy lekceważyć te objawy to w którymś momencie stan znacznie się pogorszy, a ból stanie się znacznie silniejszy. Dlatego już na samym początku pojawienia się wyżej wymienionych objawów warto udać się do fizjoterapeuty i osteopaty.  Rwa kulszowa jest bardzo bolesna. Pacjenci często ludzie biorą leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające i na tym kończą terapię, która często trwa tygodniami a nawet miesiącami. Czasami to pomaga, natomiast nie jest to tak efektywne jak wówczas kiedy wdrożona zostaje osteopatia i fizjoterapia. Dodatkowo lecząc tylko objawy jest znacznie  większe prawdopodobieństwo nawrotów bo nie jest zlikwidowana przyczyna rwy kulszowej.

Ból pleców promieniujący do nogi – czy to na pewno rwa kulszowa?

Należy pamiętać, że nie zawsze ucisk na nerw wynika z ucisku przez dysk. Na przebiegu nerwu jest wiele struktur, które mogą go uciskać i podrażniać. Czasami jest to np. napięty mocno mięsień (np. syndrom mięśnia gruszkowatego)albo nawet zmiana nowotworowa.  Przyczyną rwy kulszowej może być więc także zablokowany staw, bolesne punkty spustowe itd. W przypadku każdego bólu pleców warto udać się do osteopaty, który pomoże ocenić jaka może być przyczyna dolegliwości czy jest to prawdziwa rwa czy rzekoma, a w razie potrzeby skieruje na badania obrazowe lub do lekarza – neurologa, neurochirurga.

Rwa kulszowa – co może zrobić osteopata?

Osteopata podchodzi do problemu rwy kulszowej bardzo holistycznie. Najpierw przeprowadza badania neurologiczne sprawdzając między innymi czucie skórne, siłę mięśniową, odruchy. Może okazać się, że ból nie wynika z ucisku na nerw kulszowy, ale na inne nerwy lub struktury. Kiedy znane jest już źródło problemów neurologicznych wówczas terapeuta przechodzi do badania osteopatycznego, aby znaleźć przyczynę, która spowodowała dolegliwości neurologiczne. W czasie terapii osteopata pracuje nad różnymi tkankami i narządami: kręgosłupem, mięśniami, nerwami, żyłami. Celem jest zlikwidowanie wzorców napięć, które sprowokowały dolegliwości bólowe. W efekcie poprawiany jest drenaż żylny wokół kręgosłupa, dzięki czemu stan zapalny może być szybciej “ugaszony” dodatkowo zmniejsza się nacisk na nerw kulszowy  –  natomiast wzrasta jego mobilność względem pozostałych tkanek.Rwa kulszowa w ciąży – przypadek pacjentkiZe względu na zmiany zachodzące w ciele może zdarzyć się, że pojawi się rwa kulszowa w ciąży. Pacjentki zwykle bardzo cierpią, ale ze względu na dobro płodu nie chcą zażywać silnych leków przeciwbólowych. Rozwiązaniem jest wizyta u osteopaty. Mgr Rafał Raczewski, osteopata z Poznania ma pod swoją opieką wiele takich pacjentek.

Kobieta 30 lat w 4 miesiącu ciąży pojawiła się w gabinecie z bólem lędźwi z promieniowaniem do biodra. Ból uniemożliwiał chodzenie, pojawiał się również w nocy podczas zmiany pozycji a długie stanie nasilało dolegliwości. W badaniu osteopatycznym okazało się że jest ograniczona ruchomość macicy, a spojenie było zaburzone co wpływało na całą równowagę miednicy i odcinka lędźwiowego.  Zauważono też duża asymetrie w postawie i duże napięcie i sztywność mięśni szyi jak i lędźwi. W terapii uruchomiono więzadła macicy, spojenie łonowe, kość guziczną która negatywnie oddziaływała na napięcie mięśni dna miednicy i kręgosłupa lędźwiowego, pracowano również na kościach ciemieniowych i skroniowych. Kolejna terapia odbyła się po 3 tygodniach – efekt zmniejszenie bólu aż o 50%, ból nie wybudzał w nocy, jedynie problematyczne było długie stanie. Ból „cofnął się”  do okolicy lędźwi. Zauważono, że postawa była bardziej symetryczna, a napięcie zdecydowanie mniejsze. W drugiej terapii skupiłem się nad pracą nad odcinkiem lędźwiowym i okolica klatki piersiowej. Dało to komfort pacjentce która od razu poczuła różnicę.Zaproponowano pacjentce aby pojawiła się jeszcze kilka razy, aby czuła się komfortowo w ciąży a następnie przygotować ja do porodu. Należy zaznaczyć, że zdrowie kobiet w ciąży i ich dobre samopoczucie i forma ma istotny wpływ na rozwój dziecka oraz na poród. Z doświadczenia zauważyłem że pacjentki które prowadziłem przechodziły lepiej poród – był on łatwiejszy, a Panie wracały szybciej do formy.Więcej na temat osteopatii w ciąży przeczytasz tutaj!

Rwa kulszowa – ile trwa terapia u osteopaty?

W zależności od tego jak ostry jest stan potrzebne będę 1-2 wizyty w ciągu jednego tygodnia. Następnie terapeuta i pacjent obserwują jaka będzie reakcja organizmu. W przypadku bardzo ostrego stanu mogą być konieczne 3-4 wizyty, aby wyjść z stanu ostrego.

Rwa kulszowa czy trzeba leżeć?

Odpoczynek i regeneracja tkanek w rwie kulszowej ma ogromne znaczenie. Obok terapii osteopatycznej i leków zaordynowanych przez neurologa konieczne jest leżenie, unikanie wysiłku, gwałtownych ruchów. Leżenie jest bardzo ważnym elementem terapii, przynajmniej przez kilka pierwszych dni. Zbyt szybki i gwałtowny powrót do normalnej aktywności może spowodować, że dolegliwość nie zostanie do końca wyleczona i problem będzie nawracał.

Wielu pacjentów uważa, że skoro leki przeciwbólowe działają to nie muszą odpoczywać. Czasami, zadowoleni po efektach już jednej terapii u osteopaty zaprzestają dalszego leczenia. To błąd, ponieważ rwa kulszowa, jak każda dolegliwość wymaga tego, aby organizm miał czas się zregenerować.

Podsumowanie

Rwa kulszowa to bolesna dolegliwość spowodowana uciskiem na nerw kulszowy, często wynikającym z przemieszczenia dysku w kręgosłupie. Objawia się ostrym bólem promieniującym od pleców do nogi, który może być nagły lub narastający. Leczenie rwy kulszowej wymaga więcej niż tylko leków przeciwbólowych – fizjoterapia i osteopatia mogą znacznie przyspieszyć proces powrotu do zdrowia, eliminując przyczyny bólu i zmniejszając ryzyko nawrotów. Terapia osteopatyczna jest holistyczna i dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, a w przypadku ostrych stanów może wymagać kilku wizyt.

8/9/2024

Mastercourse z mózgu Bruno Chikly

Nowe możliwości w FOR Clinic! Dowiedz się, jak zaawansowane techniki pracy z mózgiem mogą pomóc w leczeniu różnorodnych schorzeń.
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Sukces podopiecznej FOR Clinic

Nasza podopieczna, Weronika Łakomy, zdobyła 10. miejsce na Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej plażowej. Dowiedz się, jak fizjoterapia przyczyniła się do jej sukcesu!
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Po usunięciu ósemki

Usunąłeś ząb mądrości i masz problemy? Dowiedz się, jak fizjoterapia i osteopatia mogą przyspieszyć Twój powrót do zdrowia!
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Obniżone napięcie mięśniowe u dziecka

Czy Twoje dziecko ma problemy z napięciem mięśniowym? Dowiedz się, jak osteopatia może pomóc w poprawie jego rozwoju i funkcjonowania.
Przeczytaj artykuł
Medycyna komplementarna
Uzyskaj harmonię...
ciała, umysłu i ducha
Ponad 200 zweryfikowanych opinii