Płaskostopie u osteopaty
Czy leczenie płaskostopia u osteopaty ma sens? Przecież kojarzy się głównie z wizytami u ortopedy. Tymczasem płaskostopie nie dotyczy wyłącznie stóp, podobnie jak nie jest problemem tylko dzieci! Skąd się bierze płaskostopie?Wokół płaskostopia krąży wiele mitów: np. że dotyka wyłącznie dzieci i że problem dotyczy wyłącznie stóp. Faktem jest, że pierwszą profilaktyką powinna być prawidłowa pielęgnacja i wspieranie, a nie przyspieszanie rozwoju dziecka. . Słabe mięśnie tułowia nieprawidłowo przenoszą napięcia na nogi, co z kolei przekłada się na wady stóp. Działa to tez w drugą stronę, czyli wady stóp przyczyniają się do rozwoju wad postawy. Płaskostopie wynika bowiem nie z wrodzonej nieprawidłowości budowy stopy, ale pojawia się, jeśli mięśnie i ścięgna trzymające kości stopy, są zbyt słabe albo niewłaściwie rozwinięte. Płaskostopie wczesnodziecięce diagnozuje się zwykle około 5 roku życia, kiedy to rodzice zauważają, że fizjologiczny „platfus” wcale nie znika. Jeśli stopa jest płaska w konsekwencji wpływa na koślawienie się kolan, się a dalej powiększoną lordozę lędźwiową (tzw. „kaczy kuper” i wystający brzuchu).
Płaskostopie u dorosłych
Wiele osób popełnia błąd, sądząc, że płaskostopie to problem małych dzieci. Tymczasem może ono pojawić się w każdym wieku, na skutek np. otyłości lub osłabienia więzadeł i mięśni na skutek niewłaściwego obuwia, pracy wymagającej stania na twardym podłożu, urazów mechanicznych. Płaskostopie u dorosłych często jest problemem bagatelizowanym, tymczasem to ono może być jedną z przyczyn np. nawracających bólów pleców czy problemów z kolanami, biodrami. Na stopach mogą tworzyć się bolesne odciski, a także deformacje.
Płaskostopie u dzieci i dorosłych – osteopata pomoże!
Jeśli rodzic zauważy płaskostopie u dziecka powinien jak najszybciej udać się do ortopedy, oraz skonsultować problem z fizjoterapeutą lub osteopatą. Być może, oprócz standardowych ćwiczeń i w kładek konieczne będzie poprawienie napięcia mięśni tułowia i zlikwidowanie innych przyczyn płaskostopia, które nie dotyczą bezpośrednio problemu z samą budową stopy. Podobnie w przypadku dorosłych – warto zgłosić się po poradę do terapeuty, który sprawdzi jaka może być przyczyna płaskostopia i zaleci odpowiednie ćwiczenia, a także przeprowadzi terapie na powięziach, będzie pracował z napięciem mięśni itd.
Podsumowując
Techniki osteopatyczne są manualnymi metodami leczenia, które obejmują manipulację kości, stawów i mięśni. Główne punkty to:
- Rodzaje technik:
- Techniki strukturalne: dotyczące układu mięśniowo-szkieletowego.
- Techniki wisceralne: dotyczące narządów wewnętrznych.
- Techniki balansu więzadłowego: i techniki energetyczne mięśni czy limfatyczne.
- Techniki czaszkowo-krzyżowe: delikatne manipulacje w obrębie czaszki, miednicy i kości krzyżowej.
- Celem terapii: Zlokalizowanie źródła nieprawidłowych objawów i trafna ocena przyczyn problemu. Osteopata rzadko korzysta z jednej techniki, często stosując różnorodne metody w zależności od pacjenta i jego problemu.
- Zastosowanie: Techniki osteopatyczne mogą pomóc w leczeniu dolegliwości takich jak ból pleców, bóle głowy, bóle kręgosłupa, oraz w innych problemach zdrowotnych, wspierając procesy odnowy i adaptacji organizmu.
ciała, umysłu i ducha