Osteopatia i fizjoterapia w ciąży
Osteopatia i fizjoterapia w ciąży – czy może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka powikłań okołoporodowych? Aktywny tryb życia warto prowadzić zawsze, ale nie oszukujmy się, że większość osób potrzebuje silnej motywacji, żeby zacząć regularnie ćwiczyć i dbać o swoją kondycję. W aspekcie ciąży kwestia pięknej figury jest raczej drugorzędna, aczkolwiek wysportowane kobiety szybciej odzyskują figurę sprzed ciąży. Przygotowania do ciąży i sama ciąża może być dobrą motywacją, żeby intensywniej pomyśleć o swoim ciele, ale nie w kontekście jego urody, tylko funkcji jaką będzie musiało spełnić. Siła mięśni, wytrzymałość, dobra kondycja i stabilizacja to elementy, które można wypracować, a które na pewno przełożą się na ciążę i poród. Wiele kobiet, doskonale przygotowanych teoretycznie do porodu, nieźle znoszących ból „poległo” nie ze względu na komplikacje, ale właśnie brak siły. Jak osteopata i fizjoterapeuta może pomóc w przygotowaniach do porodu?
Osteopatia i fizjoterapia w ciąży – dla kogo?
Wybór odpowiednich ćwiczeń powinien zależeć od stanu zdrowia przyszłej mamy oraz jej możliwości i preferencji. Jest wiele przypadków, kiedy kobiety bardzo aktywne fizycznie nie rezygnowały nawet z ćwiczeń siłowych (np. ze sztangą) i doskonale dawały sobie radę. Absolutnie jest jednak wskazane, żeby na podstawie filmików ciężarnych fitenssek na youtube rzucać się na trening siłowy o dużej intensywności. Obserwując panujące trendy mamy wrażenie, że panuje albo wszechobecny strach, że ruch może zaszkodzić dziecku (chociażby sławne podnoszenie rąk do góry), albo zadaniowe podejście, które wymusza bycie „fit mamą” na siłowni. Tymczasem warto zadbać o odpowiednie ćwiczenia, dobrane indywidualnie przez terapeutę.
Osteopatia i fizjoterapia w ciąży – po co?
- Sprawdzenie odpowiedniego ustawienia np. miednicy. Zrotowana miednica może bowiem wpływać na problemy podczas samej ciąży (np. z pęcherzem moczowy, dolegliwości żołądkowo – jelitowe), ale także podczas porodu. Rotacji miednicy nie jesteśmy w stanie zdiagnozować sami, należy w tym celu udać się do osteopaty albo fizjoterapeuty. W czasie takiej wizyty u osteopaty, można zapytać też o sugestie specjalisty dotyczące wyboru aktywności fizycznej.
- Ćwiczenia wzmacniające. Jest to najczęściej trening siłowy, co może brzmieć przerażająco w ciąży. Każde ciało jest inne, dlatego informacja np. na filmiku na youtube, że są to ćwiczenia „podstawowe dla kobiet ciężarnych” to za mało. Indywidualnie dobrany przez fizjoterapeutę zestaw ćwiczeń będzie najlepszym rozwiązaniem.
- Ćwiczenia aerobowe – czyli popularne ćwiczenia „na kondycję”. Trening aerobowy to np. rowerek, bieganie, pływanie. Pomagają zwiększyć wydajność organizmu i przygotować go wytrzymałościowo na dłuższy wysiłek. Ich wybór i intensywność również powinna być dobrana przez fizjoterapeutę.
- Ćwiczenia rozciągające, relaksujące, wzmacniające mięśnie głębokie np. joga, pilates. Ten rodzaj ćwiczeń pomaga nauczyć się techniki prawidłowego oddechu, wzmocnić mięśnie brzucha i przeponę – niezwykle ważne podczas porodu. Takie zajęcia dla kobiet ciężarnych odbywają się praktycznie w każdym klubie fitness i są bardzo zalecane. Nie powinny jednak być jedyną aktywnością – te opisane powyżej są również wskazane.
Osteopatia i fizjoterapia w ciąży – po co i dla kogo?
Nasza specjalistka Paulina Gorwa prowadzi indywidualne spotkania dla kobiet ciężarnych, a terapeuta Rafał Raczewski pracuje nad napięciami, rotacją miednicy, współoddziaływaniem na siebie organów wewnętrznych. Zarówno treningi jak i terapie są całkowicie bezpieczne dla kobiety i płodu. Po porodzie pacjentka i dziecko również jest objęta opieką specjalistów. O roli osteopaty i fizjoterapeuty po porodzie przeczytasz tutaj.
Podsumowując
Osteopatia i fizjoterapia w ciąży mogą znacząco pomóc w przygotowaniu do porodu i minimalizacji ryzyka powikłań. Główne korzyści to:
- Diagnoza i korekta ustawienia miednicy
- Indywidualnie dobrane ćwiczenia wzmacniające
- Trening aerobowy poprawiający wydolność organizmu
- Ćwiczenia rozciągające i relaksujące (np. joga, pilates)
Te działania pomagają wzmocnić mięśnie, poprawić kondycję i stabilizację ciała, co jest kluczowe podczas porodu. Ważne jest, aby program ćwiczeń był dostosowany indywidualnie przez specjalistę, uwzględniając stan zdrowia i możliwości kobiety. Opieka osteopaty i fizjoterapeuty jest zalecana zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie, zapewniając bezpieczeństwo matce i dziecku.
ciała, umysłu i ducha