September 8, 2024

Fizjoterapia dzieci

Kiedy warto udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty?

Fizjoterapia dzieci to szeroka dziecina. Najpopularniejszą dolegliwością z którą rodzice zgłaszaj się do fizjoterapeuty są wady postawy: garbienie się, płaskostopie, koślawość kolan. Dziecko najczęściej kierowane jest przez pediatrę po badaniach okresowych lub po badaniach przesiewowych w przedszkolu lub w szkole. Dlaczego warto jak najszybciej rozpocząć pracę z fizjoterapeutą?  Fizjoterapia dzieci. Dlaczego warto?Liczenie na to, że dziecko wyrośnie z wad postawy może przysporzyć wielu problemów, ponieważ wady będą się raczej pogłębiać niż zanikać. Oczywiście są pewnie „wady” fizjologiczne np. płaskostopie u małych dzieci nie jest powodem do niepokoju, jednak koło 3-4 roku życia stopa powinna zacząć prawidłowo się wysklepiać. Jeśli tak się nie dzieje i zaniedbamy problem, może to skutkować różnymi dolegliwościami w przyszłości. Na przykład wspomniane płaskostopie może powodować dolegliwości bólowe ze strony kolan lub kręgosłupa. Dzieje się tak dlatego, że stopy tworzę czworobok podparcia. Źle ukształtowana stopa gorzej przenosi obciążenia i wstrząsy co skutkuje bólem. Jeśli dziecko uprawia sport tym bardziej warto udać się z nim na wizytę do specjalisty, ponieważ niekorygowane wady postawy mogą przekreślić jego szansę na karierę sportową.

Czy do fizjoterapeuty dziecięcego potrzebne jest skierowanie?

Prywatny fizjoterapeuta nie potrzebuje skierowania, aczkolwiek warto zabrać ze sobą wyniki badań i ewentualne prześwietlenia  jeśli takowe są. Jeśli nie mamy takich zdjęć wówczas fizjoterapeuta dziecięcy poprosi o wybranie się do lekarza rodzinnego aby wpisał skierowanie. Takie zdjęcie należy wykonać i zabrać na kolejną wizytę.

Fizjoterapia dzieci – na co rodzic może zwrócić uwagę i jakie problemy zauważyć?

Najczęściej rodzice sami zauważają wady postawy. Warto zwracać uwagę na wszelkie asymetrie: nierówną talię, niesymetryczne ułożenie głowy w stosunku do mostka i barków. Istotne są też stopy. Rodzic zauważa, że na przykład pięty zapadają się do środka. O ile u przedszkolaka może być to jeszcze fizjologiczne, to u starszego dziecka może budzić niepokój. A im wcześniej zacznie się pracować nad prawidłową postawą tym terapia będzie skuteczniejsza.

Czy fizjoterapeuta dziecięcy może pomóc przy problemach z garbieniem?

Garbienie się dziecka to bardzo powszechny pronlem. Może okazać się, że godziny spędzone w szkolnej ławce wymuszają niepoprawną pozycję. Często dziecko ma nieprawidłowe nawyki wynikające np. ze źle dobranej wysokości ławki lub niezdiagnozowanej wady wzroku. Istotne jest, że garbienie się może być zarówno przyczyną jak i skutkiem krzywego kręgosłupa. W obu przypadkach fizjoterapeuta dziecięcy może pomóc i pracując razem z rodzicem nauczyć dziecko prawidłowej postawy. Innym powodem garbienia się może być wzmożone napięcie w ciele. Mogło ono powstać nawet przy porodzie i nie zostało zauważone. Pisaliśmy o tym tutaj. Co ciekawe, może także być tak, że dziecko, które przeszło operację wyrostka będzie garbiło się bardziej. Fizjoterapeuta dziecięcy sprawdzi napięcia i usunie je. Im wcześniej się to zrobi tym mniejsza szansa na utrwaleni nieprawidłowych nawyków.

Podsumowując

Fizjoterapia dzieci jest ważna, ponieważ:

  1. Wczesna interwencja zapobiega pogłębianiu się wad postawy
  2. Nieleczone problemy mogą prowadzić do dolegliwości bólowych w przyszłości
  3. Korekcja wad jest kluczowa dla dzieci uprawiających sport

Rodzice powinni zwracać uwagę na:

  • Asymetrie w postawie dziecka
  • Nieprawidłowe ułożenie stóp
  • Garbienie się

Fizjoterapeuta dziecięcy może pomóc przy różnych problemach, w tym przy garbieniu się, które może wynikać z:

  • Nieprawidłowej pozycji w szkole
  • Wad wzroku
  • Wzmożonego napięcia w ciele
  • Przebytych operacji

Wczesna wizyta u fizjoterapeuty nie wymaga skierowania i może znacząco poprawić postawę dziecka oraz zapobiec przyszłym problemom zdrowotnym.

8/9/2024

Mastercourse z mózgu Bruno Chikly

Nowe możliwości w FOR Clinic! Dowiedz się, jak zaawansowane techniki pracy z mózgiem mogą pomóc w leczeniu różnorodnych schorzeń.
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Sukces podopiecznej FOR Clinic

Nasza podopieczna, Weronika Łakomy, zdobyła 10. miejsce na Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej plażowej. Dowiedz się, jak fizjoterapia przyczyniła się do jej sukcesu!
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Po usunięciu ósemki

Usunąłeś ząb mądrości i masz problemy? Dowiedz się, jak fizjoterapia i osteopatia mogą przyspieszyć Twój powrót do zdrowia!
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Obniżone napięcie mięśniowe u dziecka

Czy Twoje dziecko ma problemy z napięciem mięśniowym? Dowiedz się, jak osteopatia może pomóc w poprawie jego rozwoju i funkcjonowania.
Przeczytaj artykuł
Medycyna komplementarna
Uzyskaj harmonię...
ciała, umysłu i ducha
Ponad 200 zweryfikowanych opinii