September 8, 2024

Dysplazja stawów biodrowych

Dysplazja stawów biodrowych to problem, który dotyczy niektórych niemowląt. Dowiedz się więcej.

Dysplazja stawów biodrowych to problem, który dotyczy niektórych niemowląt. W badaniach przesiewowych, czyli USG stawów biodrowych sprawdza się, czy stawy biodrowe dziecka wykształciły się prawidłowo – czyli czy panewka stawu biodrowego nie jest za płytka i czy głowa wraz z panewką są dopasowane. Jeśli tak nie jest wówczas mówimy o dysplazji stawów biodrowych. Lekarze zalecają wtedy zwykle tzw. szerokie pieluchowanie. Czy można zrobić coś jeszcze, aby uniknąć problemu w przyszłości z bioderkami? Można udać się do osteopaty, który pomoże „dopasować się” do siebie główce i panewce stawu.  Dysplazja stawów biodrowych – kogo może spotkać?Na wystąpienie dysplazji stawów biodrowych bardziej narażone są dziewczynki niż chłopcy oraz dzieci u których rodzeństwo miało stwierdzone wcześniej dysplazję. Poza tym dzieci ułożone miednicowo w czasie porodu naturalnego. Może być to także wada genetyczna. Pocieszające jest to, że jest ona szybko wykrywana (pierwsze badanie jest jeszcze na oddziale noworodkowym) oraz są metody aby pomóc dziecku szybko odzyskać pełną sprawność. Pomóc może w tym osteopata dziecięcy.

Dysplazja stawów biodrowych podczas wizyty u osteopaty

Kiedy lekarz zauważy niepokojące objawy mogące świadczyć o dysplazji:

  • niesymetryczne odwodzenie nóżek
  • wyskakiwanie kości udowej ze stawu przy ruchach, lub odgłos „kliknięcia”, który temu towarzyszy
  • uda nierównej długości
  • niesymetrycznie ułożone fałdki na udach

zapewne zleci badanie USG które potwierdzi lub wykluczy dysplazję. Oprócz zaleconego szerokiego pieluchowania warto wówczas z dzieckiem udać się do osteopaty. Sprawdzi on jak wygląda cały tułów i miednica dziecka. Miednicę tworzą cztery kości: krzyżowa, łonowa, kulszowa i biodrowa. Trzy ostatnie tworzą panewkę stawu biodrowego. Osteopata będzie działał na tym obszarze w celu wyrównania napięcia w kościach i więzadłach. Dzięki tym działaniom przywracane jest prawidłowe ustawienie w stawie, aby optymalnie pracował i przenosił siły i obciążenia.

Podsumowując

Dysplazja stawów biodrowych u niemowląt:

  1. Wykrywana podczas badań przesiewowych (USG)
  2. Częstsza u dziewczynek i dzieci urodzonych w położeniu miednicowym
  3. Może być genetyczna

Leczenie:

  1. Standardowo zaleca się szerokie pieluchowanie
  2. Dodatkowo warto skonsultować się z osteopatą dziecięcym

Rola osteopaty:

  1. Bada cały tułów i miednicę dziecka
  2. Pracuje nad wyrównaniem napięcia w kościach i więzadłach
  3. Przywraca prawidłowe ustawienie w stawie

Wczesna interwencja osteopatyczna może pomóc w szybszym odzyskaniu pełnej sprawności stawów biodrowych u niemowląt z dysplazją.

8/9/2024

Mastercourse z mózgu Bruno Chikly

Nowe możliwości w FOR Clinic! Dowiedz się, jak zaawansowane techniki pracy z mózgiem mogą pomóc w leczeniu różnorodnych schorzeń.
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Sukces podopiecznej FOR Clinic

Nasza podopieczna, Weronika Łakomy, zdobyła 10. miejsce na Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej plażowej. Dowiedz się, jak fizjoterapia przyczyniła się do jej sukcesu!
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Po usunięciu ósemki

Usunąłeś ząb mądrości i masz problemy? Dowiedz się, jak fizjoterapia i osteopatia mogą przyspieszyć Twój powrót do zdrowia!
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Obniżone napięcie mięśniowe u dziecka

Czy Twoje dziecko ma problemy z napięciem mięśniowym? Dowiedz się, jak osteopatia może pomóc w poprawie jego rozwoju i funkcjonowania.
Przeczytaj artykuł
Medycyna komplementarna
Uzyskaj harmonię...
ciała, umysłu i ducha
Ponad 200 zweryfikowanych opinii