September 8, 2024

Co to jest fizjoterapia?

Fizjoterapia najczęściej kojarzy się z rehabilitacją po chorobach i urazach. Dowiedz się więcej.

Fizjoterapia to w najprostszym rozumieniu zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Fizjoterapeuta, za pomocą różnych metod działa na ciało człowieka pobudzając je do działania i przywracając prawidłowe funkcje. Fizjoterapia najczęściej kojarzy się z rehabilitacją po chorobach i urazach. Jednak zakres jej zastosowania jest dużo szerszy.

Fizjoterapia: kiedy jest potrzebna?

Najpowszechniej stosuje się ją przy problemach z układem mięśniowo -szkieletowym. Jednak warto pamiętać, że nowoczesne metody umożliwiają szersze pole manewru, takie jak działanie na układ pokarmowy, nerwowy czy krwionośny. Do fizjoterapeuty nie udajemy się wyłącznie po urazach, ale także kiedy odczuwamy wzmożone napięcie, sztywność ciała, ból, stres, zmęczenie psychiczne. Wbrew powszechnej opinii, że fizjoterapia potrzebna jest w przypadku konkretnych urazów i chorób, obecnych czasach styl życia (siedzący) sprawia, że wizyta u fizjoterapeuty przyda się każdemu.

Co robi fizjoterapeuta?

For Clinic

Większość ludzi kojarzy fizjoterapię z masażem, ale tak naprawdę wachlarz technik i metod jest bardzo szeroki. Udając się na wizytę do fizjoterapeuty raczej nie powinniśmy nastawiać się na masaż, ale na ćwiczenia, między innymi:

  • Ćwiczenia na stabilizację. Mają za zadanie poprawić stabilizację i napięcia w całym ciele, aktywują  głębokie mięśnie nieużywane ze względu na złą postawę co wpływa np. na sposób i jakość oddychania.
  • Ćwiczenia rozciągające. Mają za zadanie rozciąganie różnych tkanek i zmniejszenie napięcia: Fizjoterapeuta może zastosować masaż tkanek głębokich, punkty spustowe, uwalnianie zrostów powięziowych, czy też uruchomienie stawów obwodowych.

Fizjoterapia może polegać zarówno na masażu jak i ćwiczeniach, rozciąganiu. Fizjoterapeuta pokazuje jak przeprowadzić konkretne ćwiczenia, koryguje ustawienie, porusza kończynami. Wszystko zależy od celu wizyty. W For Clinic na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty zawsze ustalane są cele i przebieg kolejnych spotkań, aby pacjent wiedział jak powinien się do nich przygotować. Często pacjent otrzymuje zalecenia ćwiczeń do wykonywania w domu.

Fizjoterapia a sport

Praca z fizjoterapeutą może przypominać pracę z trenerem personalnym, ale jest o tyle lepsza, że fizjoterapeuta ma dużo większy zakres wiedzy z zakresu fizjologii i rehabilitacji. Dlatego jeśli chcemy podjąć aktywność fizyczną w celu poprawy zdrowia, a borykamy się z różnego rodzaju problemami z postawą, mięśniami czy kręgosłupem warto przed wizytą na siłowni rozpocząć pracę z fizjoterapeutą. Warto wiedzieć, że zarówno trening siłowy jak i zwykłe bieganie bez odpowiedniego przygotowania mogą pogłębić problemy zamiast im przeciwdziałać. Dopiero po poprawie napięcia w ciele i odzyskaniu zakresów ruchów  w stawach można rozpocząć treningi pod okiem trenera personalnego bądź samodzielnie. To bardzo często popełniany błąd: ludzie chcą nagle zacząć aktywnie żyć, ale ich ciało nie jest to tego przygotowane. W ten sposób szybko nabawiają się kontuzji i muszą zrezygnować z aktywności fizycznej.

Fizjoterapia – przygotowanie do wizyty

Udając się na wizytę do fizjoterapeuty warto zabrać ze sobą badania. Podstawą jest RTG (jeśli mamy), ale najlepiej mieć ze sobą komplet badań, ponieważ dla fizjoterapeuty każda wskazówka może być cenna. Jeśli nie mamy zdjęcia RTG a fizjoterapeuta uzna, że jest konieczne wówczas zleci jego wykonanie. Wato zabrać ze sobą luźne ubrania do ćwiczeń oraz wodę.

Podsumowując

Fizjoterapia to zbiór metod leczniczych, które wykorzystują naturalne reakcje organizmu na bodźce, aby przywrócić lub poprawić funkcje ruchowe i ogólne zdrowie. Główne punkty to:

  • Zakres zastosowania: Fizjoterapia obejmuje problemy z układem mięśniowo-szkieletowym, ale także może działać na układ pokarmowy, nerwowy i krwionośny.
  • Metody i techniki: Włączają ćwiczenia na stabilizację, rozciągające, masaż tkanek głębokich, manipulacje stawowe, terapię manualną, kinesiology taping, elektroterapię.
  • Cel: Fizjoterapia ma na celu eliminację przyczyn dolegliwości bólowych, przywrócenie ruchomości i poprawę sprawności fizycznej.
  • Dziedziny: Fizjoterapia obejmuje fizykoterapię, kinezyterapię i terapie manualne.
  • Zastosowanie: Fizjoterapia jest stosowana nie tylko w rehabilitacji, ale także jako samodzielna metoda leczenia, wspierająca aktywność fizyczną i poprawiająca jakość życia
8/9/2024

Mastercourse z mózgu Bruno Chikly

Nowe możliwości w FOR Clinic! Dowiedz się, jak zaawansowane techniki pracy z mózgiem mogą pomóc w leczeniu różnorodnych schorzeń.
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Sukces podopiecznej FOR Clinic

Nasza podopieczna, Weronika Łakomy, zdobyła 10. miejsce na Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej plażowej. Dowiedz się, jak fizjoterapia przyczyniła się do jej sukcesu!
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Po usunięciu ósemki

Usunąłeś ząb mądrości i masz problemy? Dowiedz się, jak fizjoterapia i osteopatia mogą przyspieszyć Twój powrót do zdrowia!
Przeczytaj artykuł
8/9/2024

Obniżone napięcie mięśniowe u dziecka

Czy Twoje dziecko ma problemy z napięciem mięśniowym? Dowiedz się, jak osteopatia może pomóc w poprawie jego rozwoju i funkcjonowania.
Przeczytaj artykuł
Medycyna komplementarna
Uzyskaj harmonię...
ciała, umysłu i ducha
Ponad 200 zweryfikowanych opinii