Kim jest osteopata i na czym polega jego praca? Osteopata to człowiek, który ma bardzo szeroką wiedzę na tema ludzkiego ciała. Nie specjalizuje się w pracy z jednym narządem czy układem, ale patrzy całościowo na pacjenta. Jest to konieczne, ponieważ wszystkie narządy i tkanki są w naszym ciele połączone i wpływając na jedną ostaopata może zmienić np. napięcia w zupełnie innym miejscu ciała. Czy to nie dziwne, że zgłaszając się do osteopaty np. z bólami głowy zacznie on pracę od przepony czy nawet stóp? Dlaczego osteopata może pomóc tam, gdzie lekarz wydaje się bezsilny, a terapia u osteopaty może być doskonałym uzupełnieniem leczenia i rehabilitacji? Na te pytanie odpowiada Rafał Raczewski, właściciel For Clinic w Poznaniu.  

Czy można powiedzieć, że osteopata to specjalista od zadań specjalnych? Kim jest osteopata i jak rozpoznać dobrego specjalistę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że osteopatia i fizjoterapia to nauka. Aby zostać dobrym fizjoterapeutą i osteopatą trzeba posiąść wiedzę akademicką, a potem doskonalić się na kursach, ucząc się od najlepszych. Kolejny aspekt to doświadczenie. Nie oznacza to jednak, że im fizjoterapeuta starszy, tym na pewno lepszy. Przede wszystkim chodzi o pracę różnymi metodami jak np. Neuro Manipulacje wg Barrala w której wpływamy na układ nerwowy czy masaż tkanek głębokich mający na cel przywrócić prawidłowe napięcie.

Zobacz jakimi metodami pracujemy i w czym możemy ci pomóc!

Czyli osteopata może pomóc na problemy z bólem pleców, głowy, ale także w różnego

rodzaju chorobach np.

Osteopatia Dziecięca For Clinic Poznań

autoimmunologicznych? Jak to możliwe, że jeden specjalista jest w stanie wpłynąć na wszystko?

Znów wracamy do różnych metod pracy osteopaty czy fizjoterapeuty. To nie jest tak, że na każdy problem osteopata ma jedno rozwiązanie. W naszej klinice w Poznaniu na co dzień spotykamy pacjentów w różnym wieku i z bardzo różnorodnymi dolegliwościami: począwszy od niemowląt aż po osoby starsze, od osób z urazami po kontuzjach, aż po chorych np. na stwardnienie rozsiane. Bardzo wielu naszych pacjentów cierpi na przewlekłe bóle głowy, bóle pleców. Nie jest możliwe zastosowanie jednego rodzaju terapii dla każdej osoby. Dlatego tak wiele czasu poświęcamy na szkolenia i praktykę, dzięki czemu jesteśmy w stanie skutecznie dopasować metodę do problemu pacjenta.  

Dlaczego osteopata patrzy na problem holistycznie, a nie skupia się np. na bolących plecach czy np. w przypadku zgagi nie koncentruje swojej uwagi na żołądku?

Zgodnie z założeniami osteopatii, człowiek powinien być traktowany jako całość. Nie jest tak, że można „wyizolować” jeden organ i na nim pracować. Osteopatia opiera się przed wszystkim na bardzo dokładnej anatomii człowieka i wiedzy w jaki sposób poszczególne elementy organizmu są ze sobą połączone i jaki wywierają na siebie wpływ. Podczas terapii osteopata próbuje znaleźć przyczynę (lub przyczyny) problemów i wpłynąć na nią, a nie tylko na objawy. Ogromne znaczenie ma prawidłowa praca przepony, przepływ limfy czy odpowiednie ułożenie narządów względem siebie. To bardzo szeroki zakres wiedzy – i jeszcze raz podkreślam – wiedzy medycznej i akademickiej. Osteopatia nie jest medycyną alternatywną i może być doskonałym uzupełnieniem leczenia w wielu schorzeniach, nie tylko z narządami ruchu.

For ClinicZ jakimi pacjentami macie do czynienia na co dzień w Waszej klinice w Poznaniu?

  Jak już wspomniałem mamy bardzo wielu pacjentów, którzy korzystają zarówno z pomocy fizjoterapeuty jak i osteopaty. Bardzo często szukają u nas pomocy:
  • kobiety po porodzie – osteopata pomaga im dojść szybciej do formy, a także interweniuje w przypadku takich komplikacji jak np. bóle zrostowe po cesarskim cięciu czy problemy z trzymaniem moczu. Więcej przeczytasz o tym tutaj.
  • niemowlęta i małe dzieci – osteopata pomaga usunąć napięcia, asymetrie. Mamy małych pacjentów np, z dysplazją stawów biodrowych czy obniżonym napięciem mięśniowym.

Przeczytaj w czym może pomóc osteopata dziecięcy

  • osoby z przewlekłymi bólami narządów ruchu – począwszy od bóli kręgosłupa, pleców, karku, ale także problemy z kolanami czy biodrami. Często lekceważony problem to płaskostopie u dorosłych 
  • osoby z chorobami układu nerwowego
  • osoby z chorobami autoimmunologicznymi np. Hashimoto, RZS czy SM. Terapia u osteopaty i fizjoterapeuty może pomóc nie tylko w złagodzeniu dolegliwości, ale nawet wpłynąć pozytywnie na wyniki badań pacjentów!
  • sportowcy. Mamy szerokie doświadczenia w pracy ze sportowcami – zarówno dziećmi jak i zawodowymi sportowcami.
  • Pacjenci z problemami ze strony układu pokarmowego. To szerokie grono naszych pacjentów, którym pomagamy rozwiązać takie problemy jak jelito drażliwe czy refluks.

Jeśli chcesz poznać pełen wykaz schorzeń i dolegliwości w których możemy ci pomóc – kliknij tutaj!

Jeśli szukasz fizjoterapeuty lub osteopaty w Poznaniu, albo chciałbyś dowiedzieć się czy możemy Ci pomóc – skontaktuj się z nami!

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania – zadzwoń. 

    Płaskostopie u osteopaty - profilaktyka i leczeniemgr Rafał Raczewski to osteopata i magister fizjoterapii, właściciel FOR Clinic w Poznaniu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami z różnymi schorzeniami – od bólów mięśniowych przez problemy z układem pokarmowym aż po choroby przewlekłe. Ukończył kilkadziesiąt szkoleń z zakresu pracy z narządami wewnętrznymi, płynami, układem nerwowym, naczyniowym, psychosomatyką, endokrynologią i immunologią.