Obniżone napięcie mięśniowe – osteopatia i terapia manualna

Obniżone napięcie mięśniowe – czyli zaburzenia w przekazywaniu informacji między mózgiem a mięśniami dziecka. Z tym problemem najczęściej rodzice trafiają do neurologa, a potem na rehabilitację. Doskonałym wsparciem terapii może być wizyta u osteopaty dziecięcego. W jaki sposób osteopata może wpłynąć na obniżone napięcie mięśniowe?

Pierwsze oznaki obniżonego napięcia mięśniowego ocenia się zaraz po porodzie, ale bardzo rzadko zdarza się, żeby zostały one wykryte już wtedy. Najczęściej obniżone napięcie mięśniowe zauważają rodzice, zaniepokojeni wolniejszym rozwojem ich pociechy. Warto wiedzieć, że nie zawsze objawy kojarzone z osłabionym napięciem mięśniowym świadczą o tym, że dotyczy to naszego dziecka. Rodziców najczęściej niepokoją opóźnienia w rozwoju ruchowym (np. niepodnoszenie główki przy kładzeniu na brzuchu), niechętne ssanie piersi, apatia, ospałość. W późniejszych etapach jest to niechęć do raczkowania, pełzania itd. Obawy zawsze warto skonsultować z pediatrą. Niezależnie od diagnozy, jeśli coś niepokoi rodziców to wizyta u osteopaty jest dobrym pomysłem.

Obniżone napięcie mięśniowe – kiedy rozpocząć terapię?

Terapię najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Na Zachodzie osteopaci pracują z dziećmi nawet na oddziałach neonatologicznych. Do doświadczonego terapeuty mogą przyjść już dzieci kilku tygodniowe ze zdiagnozowanym obniżonym napięciem mięśniowym lub podwyższonym napięciem mięśniowym.

Obniżone napięcie mięśniowe – przyczyny

Kłopoty z napięciem mięśniowym mogą wynikać z wielu czynników. Najczęściej są to problemy przy porodzie i w czasie ciąży np. przedwczesne skurcze, złe ułożenie dziecka w macicy, niedotlenienie, krwawienia, zbyt szybki lub zbyt długi poród.  Kłopoty zdrowotne matki, takie jak chora tarczyca, nerki, choroby krążenia, podawanie oksytocyny czy znieczulenia też powodują, że dziecko jest w podwyższonej grupie ryzyka. Zaliczają się też do niej dzieci z niską masą urodzeniową, chorujące długo na żółtaczkę oraz wcześniaki

Obniżone napięcie mięśniowe – skutki

W przypadku diagnozy nie należy wpadać w panikę i martwić cię, że będzie to miało wpływ na całe życie dziecka. Podjęcie odpowiednich działań takich jak rehabilitacja i terapia pozwolą skutecznie pozbyć się problemu. Co ważne, nawet jeśli rodzice i lekarze nie zauważą początkowych objawów nie oznacza to, że nie można pracować ze starszymi dziećmi. Osteopata jest w stanie przeprowadzić terapię i pomóc dzieciom z obniżonym napięciem mięśniowym w każdym wieku. Oczywiście im wcześniej, tym lepiej.

Osteopata na obniżone napięcie mięśniowe – w jaki sposób pomaga?

Osteopata dziecięcy wpływa na struktury mózgowia, które kontrolują te napięcia np. na móżdżek. Oprócz tego może także „odblokować” przekazywanie bodźców poprzez przywrócenie ruchomości i właściwego położenia np. kościom, które mogły zostać skręcone na skutek trudnego porodu. Należy pamiętać, że organizm nie składa się z podoczepianych do siebie poszczególnych organów czy układów, ale stanowi całość. Dlatego tak ważne jest holistyczne podejście do problemu.

Po ilu wizytach u osteopaty można spodziewać się efektów?

W mojej praktyce bywają przypadki, kiedy rodzice pojawiają się na drugiej terapii i opowiadają, że wcześniej dziecko było bardzo płaczliwe, nerwowe. Już  jadąc do domu zauważają, że wracają z „nowym zdrowym” dzieckiem… Czasem widać progres już przy pierwszej wizycie. Oczywiście dużo też zależy jaki jest problem i jaka jest jego etiologia. Przy bardzo ciężkich problemach może się okazać, że dziecko będzie potrzebowało terapii co kilka miesięcy, bądź wsparcia osteopaty przez kilka lat.

Przeczytaj też: osteopata dziecięcy – w czym może pomóc? Jak wygląda wizyta?

Masz pytania? Napisz do nas lub umów się na wizytę!