Czy leczenie płaskostopia u osteopaty ma sens? Przecież kojarzy się głównie z wizytami u ortopedy. Tymczasem płaskostopie nie dotyczy wyłącznie stóp, podobnie jak nie jest problemem tylko dzieci!  

Skąd się bierze płaskostopie?

Wokół płaskostopia krąży wiele mitów: np. że dotyka wyłącznie dzieci i że problem dotyczy wyłącznie stóp. Faktem jest, że pierwszą profilaktyką powinna być prawidłowa pielęgnacja i wspieranie, a nie przyspieszanie rozwoju dziecka. . Słabe mięśnie tułowia nieprawidłowo przenoszą napięcia na nogi, co z kolei przekłada się na wady stóp. Działa to tez w drugą stronę, czyli wady stóp przyczyniają się do rozwoju wad postawy. Płaskostopie wynika bowiem nie z wrodzonej nieprawidłowości budowy stopy, ale pojawia się, jeśli mięśnie i ścięgna trzymające kości stopy, są zbyt słabe albo niewłaściwie rozwinięte. Płaskostopie wczesnodziecięce diagnozuje się zwykle około 5 roku życia, kiedy to rodzice zauważają, że fizjologiczny „platfus” wcale nie znika. Jeśli stopa jest płaska w konsekwencji wpływa na koślawienie się kolan, się a dalej powiększoną lordozę lędźwiową (tzw. „kaczy kuper” i wystający brzuchu).

Płaskostopie u dorosłych

Wiele osób popełnia błąd, sądząc, że płaskostopie to problem małych dzieci. Tymczasem może ono pojawić się w każdym wieku, na skutek np. otyłości lub osłabienia więzadeł i mięśni na skutek niewłaściwego obuwia, pracy wymagającej stania na twardym podłożu, urazów mechanicznych.  Płaskostopie u dorosłych często jest problemem bagatelizowanym, tymczasem to ono może być jedną z przyczyn np. nawracających bólów pleców czy problemów z kolanami, biodrami. Na stopach mogą tworzyć się bolesne odciski, a także deformacje.

Płaskostopie u dzieci i dorosłych – osteopata pomoże!

Jeśli rodzic zauważy płaskostopie u dziecka powinien jak najszybciej udać się do ortopedy, oraz skonsultować problem z fizjoterapeutą lub osteopatą. Być może, oprócz standardowych ćwiczeń i w kładek konieczne będzie poprawienie napięcia mięśni tułowia i zlikwidowanie innych przyczyn płaskostopia, które nie dotyczą bezpośrednio problemu z samą budową stopy. Podobnie w przypadku dorosłych – warto zgłosić się po poradę do terapeuty, który sprawdzi jaka może być przyczyna płaskostopia i zaleci odpowiednie ćwiczenia, a także przeprowadzi terapie na powięziach, będzie pracował z napięciem mięśni itd.  

Jeśli masz jakiekolwiek pytania – zadzwoń. 

   
Płaskostopie u osteopaty - profilaktyka i leczenie

Płaskostopie u osteopaty – profilaktyka i leczenie

mgr Rafał Raczewski to osteopata i magister fizjoterapii, właściciel FOR Clinic w Poznaniu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami z różnymi schorzeniami – od bólów mięśniowych przez problemy z układem pokarmowym aż po choroby przewlekłe. Ukończył kilkadziesiąt szkoleń z zakresu pracy z narządami wewnętrznymi, płynami, układem nerwowym, naczyniowym, psychosomatyką, endokrynologią i immunologią.

1 Komentarz

Kim jest osteopata i w jakich schorzeniach można się do niego udać? · 17 marca 2020 o 14:40

[…] osoby z przewlekłymi bólami narządów ruchu – począwszy od bóli kręgosłupa, pleców, karku, ale także problemy z kolanami czy biodrami. Często lekceważony problem to płaskostopie u dorosłych  […]

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.